Profile Builder - en to da translation catalogue (632 entries)

en: Company Name
da: Firmanavn

en: Address
da: Adresse

en: Country
da: Land

en: State / County
da: Stat

en: Postcode / Zip
da: Postnr

en: Email Address
da: Email

en: Phone
da: Telefon

en: Ship to a different address?
da: Send til anden adresse

en: Billing Address
da: Fakturerings adresse

en: Displays customer billing fields in front-end.
da: Se kunde faktureringsfelter i front-end

en: Shipping Address
da: Leveringsadresse

en: Displays customer shipping fields in front-end.
da: Se kunde leveringsfelter i front-end

en: Display on WooCommerce Checkout
da: Se på WooCommerce betal siden

en: WooCommerce needs to be installed and activated for Profile Builder - WooCommerce Sync Add-on to work!
da: WooCommerce skal installeres ag aktiveret for at Profile Builder - WooCommerce Sync Add-on virker!

en: Default Edit Profile
da: Standard editerings profil

en: Recommended Plugins
da: Anbefalede plugins

en: Free
da: Fri

en: More Details
da: Flere detaljer

en: Plugin is <strong>inactive</strong>
da: Plugin er <strong>inaktiv</strong>

en: Plugin is <strong>active</strong>
da: Plugin er <strong>aktiv</strong>

en: Paid Accounts
da: Betalt konto

en: Paid & Free Subscriptions
da: Betalt og fri tilmelding

en: Restrict Content
da: Beskyt indhold

en: Member Management
da: Medlemsstyring

en: Email Templates
da: Email skabeloner

en: Account Management
da: Kontostyring

en: Subscription Management
da: Tilmeldingsstyring

en: Payment Management
da: Betalingsstyring

en: Plugin is Active
da: Plugin er aktiv

en: Plugin has been activated
da: Plugin er aktiveret

en: Plugin has been deactivated.
da: Plugin er blevet deaktiveret

en: Accept user payments, create subscription plans and restrict content on your website.
da: Accepter bruger betaling  opret tilmeldings planer og beskyt indhold på din webside.

en: You will soon be redirected automatically.
da: Du vil snart blive viderestillet automatisk til en anden side.

en: After Login
da: Efter logind

en: After Logout
da: Efter logud

en: After Registration
da: Efter tilmelding

en: After Edit Profile
da: Efter brugerprofil opdatering

en: After Successful Email Confirmation
da: Efter email bekræftelse

en: After Successful Password Reset
da: Efter psssword reset

en: User ID
da: Bruger ID

en: User ID or Username
da: Bruger ID eller Brugernavn

en: User ID / Username
da: Bruger ID / Brugernavn

en: Please select and enter the ID or username of your user.
da: Vælg og intast ID eller brugernavn på din bruger

en: ... Choose
da: ... Vælg

en: Select a user role.
da: Vælg brugerrolle

en: User Role based Redirects
da: Rollebaseret bruger redirects

en: Login ( wp_login.php )
da: Logind ( wp_login.php )

en: Register ( wp-login.php?action=register )
da: Tilmeld ( wp-login.php?action=register )

en: Lost Password ( wp-login.php?action=lostpassword )
da: Mistet kodeord ( wp-login.php?action=lostpassword )

en: Author Archive ( http://sitename.com/author/admin )
da: Forfatter arkiv ( http://sitename.com/author/admin )

en: How does this work?
da: Hvordan virker dette ?

en: the ID of the user
da: Bruger ID

en: the URL of the previously visited page
da: URL på sidst besøgte side

en: You can't add duplicate redirects!
da: Du kan ikke oprette duplicate redirects!

en: "Admin Approval" on User Role:
da: Admin godkendelse på denne brugerrolle

en: Display on PB forms
da: Se på PB forms

en: Select on which default WP forms to display reCAPTCHA
da: Vælg på hvilne standard WP forms de vil se reCAPTCHA

en: Default option of the field
da: Standard værdi på feltet

en: Your account has to be confirmed by an administrator before you can log in.
da: Di konto skal godekendes af en administrator før du kan logge ind

en: Your account has been successfully created!
da: Din konto er oprettet!

en: Please enter a (valid) reCAPTCHA value
da: Indtast en valid reCAPTCHA værdi

en: Click the BACK button on your browser, and try again.
da: Tryk på BACK knappen i din browser, og prøv igen.

en: Sorry, you cannot upload this file type for this field.
da: Beklager, du kan ikke uploade denne fil type.

en: An error occurred, please try again later.
da: Der opstaod en fejl, prøv venligst igen senere.

en: More
da: Mere

en: You do not have permission to view this user list.
da: Du har ikke lov til at se denne bruger liste.

en: You do not have the required user role to view this user list.
da: Du er ikke oprettet med en rigtige brugerrolle for at se denne liste

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Download Now
da: Download nu

en: If you enjoy using <strong> %1$s </strong> please <a href="%2$s" target="_blank">rate us on WordPress.org</a>. More happy users means more features, less bugs and better support for everyone.
da: Hvis du kan lide at bruge <strong> %1$s </strong> please <a href="%2$s" target="_blank">rate os på WordPress.org</a>. Flere tilfredse brugere betyder flere features, færre fejl og bedre support til alle.

en: Choose one of the supported field types
da: Vælg en af de supporterede felttyper

en: . Extra Field Types are available in <a href="%s">Hobbyist or PRO versions</a>.
da: .Ekstra felttyper er tilgængelig i <a href="%s">Hobbyist or PRO versions</a>.

en: Site Key
da: Site nøgle (Key)

en: The site key from Google, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>
da: Site nøgle (Key) fra Google, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>

en: Secret Key
da: Hemmelig nøgle (Key)

en: The secret key from Google, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>
da: Den hemmelige nøgle (Key) fra Google, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>

en: You must enter the site key
da: Du skal enter site nøglen (Key)

en: You must enter the secret key
da: Du skal enter den hemmelige nøgle (Key)

en: Add-Ons
da: Tilføjelser

en: Activate
da: Aktivér

en: Downloading and installing...
da: Dowloader og installerer....

en: Installation complete
da: Installationen gennemført

en: Add-On is Active
da: Tilføjelser er aktive

en: Add-On has been activated
da: Tilføjelser er blevet aktiveret

en: Retry Install
da: Geninstallér

en: Add-On is <strong>active</strong>
da: Tilføjelser (add-on) er <strong>active</strong>

en: Add-On is <strong>inactive</strong>
da: Tilføjelser (add-on) er <strong>inactive</strong>

en: Deactivate
da: Deaktivér

en: Add-On has been deactivated.
da: Tilføjelser er blevet deaktiveret

en: Something went wrong, we could not connect to the server. Please try again later.
da: Et eller andet gik galt, vi kunne ikke forbinde til serveren. Venligst prøv igen senere.

en: Install Now
da: Installér nu

en: Compatible with your version of Profile Builder.
da: Kompatibel med din version af Profile Builder.

en: Upgrade Profile Builder
da: Opgradér Profile Builder

en: Not compatible with Profile Builder
da: Ikke kompatibel med Profile Builder

en: Not compatible with your version of Profile Builder.
da: Ikke kompatibel med din version af Profile Builder

en: Minimum required Profile Builder version:
da: Minimum krævet version af Profile Builder:

en: Could not install add-on. Retry or <a href="%s" target="_blank">install manually</a>.
da: Kunne ikke installere tilføjelse (add-on). Prøv igen eller <a href="%s" target="_blank">install manually</a>.

en: You must enter a valid email address.
da: Du skal indtaste en gyldig e-mail adresse.

en: This username is invalid because it uses illegal characters.
da: Dette brugernavn er ugyldigt, idet det indeholde karaterer / tegn som ikke er tilladte.

en: Please enter a valid username.
da: Venligst indtast et gyldigt brugernavn.

en: Only administrators can see this field on edit profile forms.
da: Kun administratorer kan se dette felt på rediger profilformularer.

en: As an administrator you cannot change your role.
da: Som administrator kan du ikke ændre din rolle.

en: 
    <p>{{username}} has requested a password change via the password reset feature.</p>
    <p>His/her new password is: {{password}}</p>
da: 
    <p>{{username}} har foretaget en ændring af adgangskoden via genskab adgangskode.</p>
    
    <p>Hans/hendes nye adgangskode er: {{password}}</p>

en: Admin Notification for User Password Reset
da: Admin meddelelse for genskabning af bruger adgangskode

en: Reset Key
da: Genskab nøgle

en: Reset Url
da: Genskab URL

en: Reset Link
da: Genskab link

en: 
    <p>Someone requested that the password be reset for the following account: {{site_name}}<br/>
    Username: {{username}}</p>
    <p>If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.</p>
    <p>To reset your password, visit the following address:<br/>
    {{{reset_link}}}</p>
da: 
    <p>Nogen har foretaget en genskabning af adgangskoden for følgende konto: {{site_name}}<br/>
    Brugernavn: {{username}}</p>
    <p>Hvis dette var en fejl skal du blot se bort fra denne email og intet vil ske.</p>
    <p>For at genskabe din adgangskode gå ind på følgende adresse:<br/>
    {{{reset_link}}}</p>

en: [{{site_name}}] Password Reset
da: [{{site_name}}] Nulstil adgangskode

en: Password Reset Email
da: E-mail vedr. nulstilling af adgangskode

en: 
    <p>You have successfully reset your password to: {{password}}</p>
da: 
    <p>Du har med succes nulstillet din adgangskode til: {{password}}</p>

en: [{{site_name}}] Password Reset Successfully
da: [{{site_name}}] Adgangskode nulstillet succesfuldt

en: Password Reset Success Email
da: E-mail vedr. adgangskode nulstillet succesfuldt

en: User Nicename
da: Bruger kaldenavn

en: None
da: Ingen

en: <strong>ERROR</strong>: The password must have the minimum length of %s characters
da: <strong>FEJL</strong>: Adgangskoden skal bestå af mindst %s characters

en: <strong>ERROR</strong>: The password must have a minimum strength of %s
da: <strong>FEJL</strong>: Adgangskodens styrke skal være mindst: %s

en: Username and Email
da: Brugernavn og e-mail

en: "Username and Email" - users can Log In with both Username and Email.
da: "Brugernavn og e-mail" - brugere kan logge ind med såvel brugernavn som e-mail.

en: "Username" - users can Log In only with Username.
da: "Brugernavn" - brugere kan kun logge ind med brugernavn.

en: "Email" - users can Log In only with Email.
da: "E-mail" - brugere kan kun logge ind med e-mail.

en: Specify the extension(s) you want to limit to upload<br/>Example: .ext1,.ext2,.ext3<br/>If not specified, defaults to: .jpg,.jpeg,.gif,.png (.*)
da: Specificer hvilke filformater (extensions) du ønsker at afgrænse til i uploads<br/>Eks: .ext1,.ext2,.ext3<br/>Hvis ikke specificeret er default: .jpg,.jpeg,.gif,.png (.*)

en: Specify the extension(s) you want to limit to upload<br/>Example: .ext1,.ext2,.ext3<br/>If not specified, defaults to all WordPress allowed file extensions (.*)
da: Specificer hvilke filformater (extensions) du ønsker at afgrænse til i uploads<br/>Eks: .ext1,.ext2,.ext3<br/>Hvis ikke specificeret er default alle WordPress tilladte filformater (.*)

en: User Roles
da: Brugerroller

en: Select which user roles to show to the user ( drag and drop to re-order )
da: Vælg hvilke brugerroller der skal vises for brugerne ("træk" og "slip" for at om-organiserer)

en: User Roles Order
da: Brugerroller orden

en: Save the user role order from the user roles checkboxes
da: Gem brugerrolle ordenen fra brugerrollernes tjekbokse

en: Please select at least one user role
da: Vælg venligst mindst en brugerrolle

en: Profile Builder Register
da: Registrer Profile Builder

en: The serial number is about to expire soon!
da: Serienummeret udløber snart!

en:  Your serial number is about to expire, please %1$s Renew Your License%2$s.
da: Dit serienummer er ved at udløbe, venligst %1$s forny din licens%2$s.

en:  Your serial number is expired, please %1$s Renew Your License%2$s.
da:  Dit serienummer er udløbet, venligst %1$s forny din licens%2$s.

en: Add Entry
da: Tilføj post

en: show
da: vis

en: To allow users to register for your website via Profile Builder, you first must enable user registration. Go to %1$sNetwork Settings%2$s, and under Registration Settings make sure to check “User accounts may be registered”. %3$sDismiss%4$s
da: For at tillade brugere at registrere sig på din hjemmeside via Profile Builder, skal du først aktivere brugerregistrering. Gå til %1$sNetwork Settings%2$s, og under registreringsopsætningen sørg for at sætte markering ved “Brugerkonti må registreres.” %3$sDismiss%4$s

en: User to edit:
da: Bruger der skal redigeres:

en: The password must have the minimum length of %s characters
da: Adgangskoden skal have en minimumslængde på %s karakterer

en: The password must have a minimum strength of %s
da: Adgangskoden skal minimum have en styrke på %s

en: You cannot register this user role
da: Du kan ikke registrere denne brugerrolle

en: username or email
da: brugernavn eller e-mail

en: Username or Email
da: Brugernavn eller e-mail

en: You are currently logged in as %s.
da: Du er i øjeblikket logget ind som %s.

en: Log out &raquo;
da: Log ud &raquo;

en: User Role
da: Brugerrolle

en: View all extra shortcode parameters
da: Se alle ekstra "shortcode" parametre

en: displays only the users that you specified the user_id for
da: vis kun de brugere som du specificerede 'user_id' for

en: displays all users except the ones you specified the user_id for
da: vis alle brugere undtagen dem som du specificerede 'user_id' for

en: Minimum length of %d characters
da: Minimum længde på %d karakterer

en: This message is only visible by administrators
da: Denne meddelelse er kun synlig for administratorer

en: User not found
da: Bruger ikke fundet

en: Valid tags {{reply_to}} and {{site_name}}
da: Gyldige tags {{reply_to}} og{{site_name}}

en: Choose which user roles view the admin bar in the front-end of the website.
da: Vælg hvilke brugerroller der skal se kontrolpanelet på sitets 'front-end'.

en: Enter a comma separated list of values<br/>This can be anything, as it is hidden from the user, but should not contain special characters or apostrophes
da: Indsæt en komma separeret liste med værdier<br/>Det kan være hvad som helst, idet værdierne er skjulte for brugeren. Men listen må ikke indeholde specielle karakterer eller apostroffer.

en: The meta-name cannot be empty
da: 'Meta-name' kan ikke være tom

en: Now that you acquired a copy of %s, you should take the time and register it with the serial number you received
da: Nu du har erhvervet en kopi af %s bør du tage dig tid til at registrere det med serienummeret som du modtog.

en: <p>Your <strong>Profile Builder</strong> serial number is invalid or missing. <br/>Please %1$sregister your copy%2$s to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s</p>
da: <p>Din<strong>Profile Builder</strong> serienummer er ugyldigt eller mangler. <br/>Venligst %1$sregistrer din kopi%2$s for at få adgang til automatiske opdateringer og support.Har du brug for en licensnøgle? %3$sPurchase one now%4$s</p>

en: <p>Your <strong>Profile Builder</strong> license has expired. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to product downloads, automatic updates and support. %3$sRenew now and get 50&#37; off %4$s %5$sDismiss%6$s</p>
da: <p>Din<strong>Profile Builder</strong> licens er udløbet. <br/>Venligst %1$sForny din licens%2$s for fortsat at have adgang til produkt downloads, automatiske opdateringer og support. %3$sForny nu og få 50&#37; rabat %4$s %5$sAfvis%6$s</p>

en: <p>Your <strong>Profile Builder</strong> license is about to expire on %5$s. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to product downloads, automatic updates and support. %3$sRenew now and get 50&#37; off %4$s %6$sDismiss%7$s</p>
da: <p>Din<strong>Profile Builder</strong> licens udløber den %5$s. <br/>Venligst%1$sForny din licens%2$s for fortsat at have adgang til produkt downloads, automatiske opdateringer og support. %3$sForny nu og få 50&#37; rabat %4$s %6$sAfvis%7$s</p>

en: ...Choose
da: ...Vælg

en: 1 item
da: 1 emne

en: Very Weak
da: Meget svag

en: This field is required
da: Dette felt er obligatorisk

en: Cancel
da: Annuller

en: To allow users to register for your website via Profile Builder, you first must enable user registration. Go to %1$sSettings -> General%2$s tab, and under Membership make sure to check “Anyone can register”. %3$sDismiss%4$s
da: For at tillade bruger at registrere sig på dit site via Profile Builder, skal du først aktiverer brugerregistrering. Gå til %1$sIndstillinger -> Generel%2$s fane, og under Medlemskab sørge for at markere “Alle kan registrere sig". %3$sAfvis%4$s

en: Invalid username.
da: Ugyldigt brugernavn

en: username
da: brugernavn

en: email
da: e-mail

en: Lost your password?
da: Mistet din adgangskode?

en:  is also activated. You need to deactivate it before activating this version of the plugin.
da: er også aktiveret. Du skal deaktivere det før aktivering af plugin'et.

en: Must be a valid email address or the tag {{reply_to}} which defaults to the administrator email
da: Skal være en gyldig e-mail adresse eller {{reply_to}} som default for administrator e-mailen

en: Your selected password at signup
da: Din valgte adgangskode ved oprettelse

en: These settings are also replicated in the "Admin Email Customizer" settings-page upon save.
da: Disse indstillinger gemmes ligeledes på indstillingssiden på 'Admin Email Customizer', når de gemmes.

en: This form is empty.
da: Denne formular er tom.

en: Delete all items
da: Slet alle emner

en: Delete all
da: Slet alt

en: Choose...
da: Vælg...

en: Set the number of users to be displayed on every paginated part of the all-userlisting
da: Angiv antallet af brugere som vises på hver side af den samlede brugeroversigt

en: Show/Hide the Admin Bar on the Front-End
da: Vis/Skjul 'Admin menu' på 'Front-end'

en: Admin Bar Settings
da: Admin menu indstillinger

en: User-Role
da: Brugerrolle

en: Visibility
da: Synlighed

en: Show
da: Vis

en: Hide
da: Skjul

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Login is set to be done using the E-mail. This field will NOT appear in the front-end! ( you can change these settings under the "%s" tab )
da: Login er indstillet til at blive foretaget ved hjælp af e-mail. Dette felt vil IKKE fremgå af 'front-end'! (du kan ændre disse indstillinger på "%s" fanen)

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Very weak
da: Meget svag

en: Weak
da: Svag

en: Medium
da: Middel

en: Strong
da: Stærk

en: Add Field
da: Tilføj felt

en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: Basic Information
da: Basis information

en: The best way to add front-end registration, edit profile and login forms.
da: Den bedste måde at tilføje 'front-end' registrering, redigere profile og login formularer på.

en: For Modern User Interaction
da: Til 'Modern User Interaction'

en: Login
da: Log ind

en: Registration
da: Registrering

en: Edit Profile
da: Rediger profil

en: Extra Features
da: Ekstra funktioner

en: Features that give you more control over your users, increased security and help you fight user registration spam.
da: Funktioner som giver dig mere kontrol over dine brugere, forbedret sikkerhed og hjælper dig med at bekæmpe spam ved brugerregistrering.

en: Enable extra features
da: Aktiver ekstra funktioner

en: Recover Password
da: Genskab adgangskode

en: Admin Approval (*)
da: Admin godkendelse (*)

en: You decide who is a user on your website. Get notified via email or approve multiple users at once from the WordPress UI.
da: Du bestemmer hvem der er bruger på dit site. Få besked via e-mail eller godkende flere brugere ad gangen fra WordPress UI.

en: Email Confirmation
da: E-mail bekræftelse

en: Make sure users sign up with genuine emails. On registration users will receive a notification to confirm their email address.
da: Sørg for at brugere registrerer med en ægte e-mail adresse. Ved registrering vil brugerne modtage en e-mail, hvori de skal bekræfte deres e-mail adresse.

en: Minimum Password Length and Strength Meter
da: Minimum længde og styrke på adgangskode

en: Eliminate weak passwords altogether by setting a minimum password length and enforcing a certain password strength.
da: Undgå svage adgangskoder ved at sætte et krav om min. længde samt sætte et krav om en vis styrke på adgangskoden.

en: Login with Email or Username
da: Log ind med e-mail eller brugernavn

en: Allow users to log in with their email or username when accessing your site.
da: Tillad brugere at logge ind med deres e-mail eller brugernavn når de logger ind på dit site.

en: Customize Your Forms The Way You Want (*)
da: Tilpas dine formularer som du ønsker det (*)

en: With Extra Profile Fields you can create the exact registration form your project needs.
da: Med ekstra profil felter kan du lave nøjagtigt den registreringsformular, som dit projekt har brug for.

en: Extra Profile Fields are available in Hobbyist or PRO versions
da: Ekstra profilfelter er tilgængelig i Hobbyist og PRO versionerne

en: Get started with extra fields
da: Kom i gang med ekstra felter

en: Avatar Upload
da: Avatar upload

en: Generic Uploads
da: Generisk upload

en: Agree To Terms Checkbox
da: Accept af betingelser tjekboks

en: Datepicker
da: Datovælger

en: Country Select
da: Landevalg

en: Timezone Select
da: Tidszone valg

en: Input / Hidden Input
da: Input / Skjult input

en: Checkbox
da: Tjekboks

en: Select
da: Vælg

en: Radio Buttons
da: 'Radio' knapper

en: Textarea
da: Tekstområde

en: Powerful Modules (**)
da: Stærke moduler (**)

en: Everything you will need to manage your users is probably already available using the Pro Modules.
da: Alt hvad du behøver for at håndtere dine brugere er formentlig allerede tilgængeligt ved at bruge Pro Moduler.

en: Enable your modules
da: Aktiver dine moduler

en: Find out more about PRO Modules
da: Fin ud af mere om PRO Moduler

en: User Listing
da: Brugeroversigt

en: Easy to edit templates for listing your website users as well as creating single user pages. Shortcode based, offering many options to customize your listings.
da: Brugervenlige skabeloner gør det muligt at liste dit websites bruger ligesom du kan skabe enkelt bruger sider. Og så er det 'Shortcode' baseret, som gør det muligt for dig at tilpasse dine lister/oversigter.

en: Email Customizer
da: E-mail opsætning

en: Personalize all emails sent to your users or admins. On registration, email confirmation, admin approval / un-approval.
da: Personaliser alle e-mails sendt til dine brugere eller administratorer. Ved registrering, e-mail bekræftelse, administrator godkendelse / afvisning.

en: Custom Redirects
da: Brugertilpassede omdirigeringer ('redirects')

en: Keep your users out of the WordPress dashboard, redirect them to the front-page after login or registration, everything is just a few clicks away.
da: Hold dine brugere ud af Wordpress' kontrolpanel ('dashboard'), omdiriger dem til forsiden efter login eller registrering. Alt dette er kun nogle få klik væk.

en: Multiple Registration Forms
da: Forskellige registreringsformularer

en: Set up multiple registration forms with different fields for certain user roles. Capture different information from different types of users.
da: Opsæt forskellige registreringsformularer med forskellige felter tilpasset bestemte brugeroller. Indsaml forskelligt information fra forskellige brugertyper.

en: Multiple Edit-profile Forms
da: Forskellige profil redigerings formularer

en: Allow different user roles to edit their specific information. Set up multiple edit-profile forms with different fields for certain user roles.
da: Tillad forskellige brugerroller at redigere deres specifikke information. Opsæt forskellige profil redigerings formularer med forskellige felter tilpasset bestemte brugerroller.

en:  * only available in the %1$sHobbyist and Pro versions%2$s.
da:  * kun tilgængelig %1$sHobbyist and Pro versionerne%2$s.

en: ** only available in the %1$sPro version%2$s.
da: ** kun tilgængelig i %1$sPro version%2$s.

en: Load Profile Builder's own CSS file in the front-end:
da: Brug Profile Builders egen CSS fil i 'front-end':

en: Yes
da: Ja

en: You can find the default file here: %1$s
da: Du kan finde default filen her: %1$s

en: "Email Confirmation" Activated:
da: "E-mail bekræftelse" aktiveret:

en: No
da: Nej

en: You can find a list of unconfirmed email addresses %1$sUsers > All Users > Email Confirmation%2$s.
da: Du kan finde en liste over ubekræftede e-mail adresser %1$sUsers > All Users > Email Confirmation%2$s.

en: "Email Confirmation" Landing Page:
da: "E-mail bekræftelse" landings side:

en: Existing Pages
da: Eksisterende sider

en: Specify the page where the users will be directed when confirming the email account. This page can differ from the register page(s) and can be changed at any time. If none selected, a simple confirmation page will be displayed for the user.
da: Angiv siden hvortil brugere bliver omdirigeret til når de bekræfter e-mail kontoen. Denne side kan være forskellig fra registrerings siden (siderne) og kan altid ændres. Hvis ingen er valgt vises der en simpel bekræftelsesside for brugeren.

en: "Admin Approval" Activated:
da: "Administrator godkendelse" aktiveret:

en: You can find a list of users at %1$sUsers > All Users > Admin Approval%2$s.
da: Du kan finde en liste med brugere på %1$sUsers > All Users > Admin Approval%2$s.

en: "Admin Approval" Feature:
da: "Administrator godkendelse" funktion:

en: You decide who is a user on your website. Get notified via email or approve multiple users at once from the WordPress UI. Enable Admin Approval by upgrading to %1$sHobbyist or PRO versions%2$s.
da: Du bestemmer hvem der er bruger på dit website. Bliv informeret via e-mail eller godkend flere brugere samlet ('bulk') via WordPress UI. Aktiver 'Administrator godkendelse' ved at opgradere til %1$sHobbyist or PRO versions%2$s.

en: Allow Users to Log in With:
da: Tillad brugere at logge ind med:

en: Username
da: Brugernavn

en: Email
da: E-mail

en: Minimum Password Length:
da: Min. længde på adgangskode:

en: Enter the minimum characters the password should have. Leave empty for no minimum limit
da: Angiv minimum antallet af karakterer som adgangskoden skal bestå af. Lad feltet være tomt for ikke at have minimumsbegrænsning.

en: Minimum Password Strength:
da: Minimum styrke på adgangskode:

en: Disabled
da: Deaktiver

en: Manage Fields
da: Håndter felter

en: Manage Default and Extra Fields
da: Håndter standard ('default') og ekstra felter

en: Field Title
da: Felt titel

en: Title of the field
da: Feltets titel

en: Field
da: Felt

en: Meta-name
da: Meta-navn

en: A unique, auto-generated ID for this particular field<br/>You can use this in conjuction with filters to target this element if needed<br/>Can't be edited
da: En unik autogenereret ID for dette bestemte felt<br/>Du kan bruge dette sammen med filtre for at målrette dette element, hvis nødvendigt.<br/>Kan ikke redigeres

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enter a (detailed) description of the option for end users to read<br/>Optional
da: Angiv en (detaljeret) beskrivelse til slutbrugerne af muligheden<br/>Valgfri

en: Row Count
da: Række antal

en: Specify the number of rows for a 'Textarea' field<br/>If not specified, defaults to 5
da: Angiv antallet af rækker i feltet 'Textarea'<br/>Hvis ikke angivet er default 5 rækker

en: Allowed Image Extensions
da: Tilladte billedformater ('extensions')

en: Allowed Upload Extensions
da: Tilladte upload formater ('extensions')

en: Avatar Size
da: Avatar størrelse

en: Enter a value (between 20 and 200) for the size of the 'Avatar'<br/>If not specified, defaults to 100
da: Angiv en værdi (mellem 20 og 200) for størrelsen af 'Avatar'<br/>Hvis ikke angivet er default sat til 100

en: Date-format
da: Datoformat

en: Specify the format of the date when using Datepicker<br/>Valid options: mm/dd/yy, mm/yy/dd, dd/yy/mm, dd/mm/yy, yy/dd/mm, yy/mm/dd<br/>If not specified, defaults to mm/dd/yy
da: Angiv datoformatet når du bruge datovælger ('Datepicker')<br/>Gyldige formater: mm/dd/yy, mm/yy/dd, dd/yy/mm, dd/mm/yy, yy/dd/mm, yy/mm/dd<br/>Hvis ikke angivet er default sat til mm/dd/yy

en: Terms of Agreement
da: Aftalebetingelser

en: Enter a detailed description of the temrs of agreement for the user to read.<br/>Links can be inserted by using standard HTML syntax: &lt;a href="custom_url"&gt;custom_text&lt;/a&gt;
da: Angiv en detaljeret beskrivelse til brugerne af aftalebetingelserne.<br/>Link kan indsætte ved at anvende standard HTML syntax: &lt;a href="custom_url"&gt;custom_text&lt;/a&gt;

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Enter a comma separated list of labels<br/>Visible for the user
da: Angiv et komme separeret liste med labels<br/>Synlig for brugeren

en: Default Value
da: Standard værdi

en: Default value of the field
da: Feltets standardværdi

en: Default Option
da: Standard indstillingsvalg

en: Specify the option which should be selected by default
da: Angiv indstillingen som skal vælges som standard

en: Default Option(s)
da: Standard indstillingsvalg (flere)

en: Specify the option which should be checked by default<br/>If there are multiple values, separate them with a ',' (comma)
da: Angiv indstillingen som skal vælges som standard<br/>Hvis der er flere valgmuligheder, separer dem med ',' (et komma)

en: Default Content
da: Standard indhold

en: Default value of the textarea
da: Standard værdi for tekstområdet ('textarea')

en: Required
da: Krævet

en: Whether the field is required or not
da: Om feltet er krævet eller ikke

en: Overwrite Existing
da: Overskriv eksisterende

en: Selecting 'Yes' will add the field to the list, but will overwrite any other field in the database that has the same meta-name<br/>Use this at your own risk
da: Ved at vælge 'Ja' tilføjes feltet til listen, men vil overskrive ethvert andet felt i databasen som har det samme meta-navn<br/>Brug dette på eget ansvar

en: Field Properties
da: Felt indstillinger

en: Registration & Edit Profile
da: Registrering & ændre profil

en: Name
da: Navn

en: Usernames cannot be changed.
da: Brugernavn kan ikke ændres

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Nickname
da: Kælenavn

en: Display name publicly as
da: Vis navn offentligt som

en: Contact Info
da: Kontakt info

en: About Yourself
da: Om dig selv

en: Biographical Info
da: Biografi info

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
da: Del en lille biografisk information for at fylde din profil ud. Dette kan blive vist offentligt.

en: Password
da: Kodeord

en: Type your password.
da: Skriv din kodeord.

en: Repeat Password
da: Gentag dit kodeord

en: Type your password again.
da: Skriv dit kodeord igen.

en: You must select a field
da: Du skal vælge et felt

en: Please choose a different field type as this one already exists in your form (must be unique)
da: Vælg venligst en anden felttype, da denne allerede eksistere i din formular. (skal være unik)

en: The entered avatar size is not between 20 and 200
da: Den indsatte avatar størrelse er ikke mellem 20 og 200

en: The entered avatar size is not numerical
da: Det indtastede rækkenummer er ikke nummereret

en: The entered row number is not numerical
da: Det indsatte række nummer er ikke nummeret

en: You must enter a value for the row number
da: Du skal indtaste en værdi for rækkenummeret

en: The entered value for the Datepicker is not a valid date-format
da: Den indsatte værdi for datovælgeren er ikke korret datoformat

en: You must enter a value for the date-format
da: Du skal indskrive en værdi for datoformatet

en: That meta-name is already in use
da: Det meta-navn er allerede i brug

en: The following option(s) did not coincide with the ones in the options list: %s
da: Følgende indstillinger stemte ikke overens med dem i indstillingslisten: %s

en: The following option did not coincide with the ones in the options list: %s
da: Følgende indstillinger stemte ikke overens med dem i indstillingslisten: %s

en: That field is already added in this form
da: Det felt er allerede tilføjet denne formular

en: <pre>Title</pre><pre>Type</pre><pre>Meta Name</pre><pre class="wppb-mb-head-required">Required</pre>
da: <pre>titel</pre><pre>Type</pre><pre>Meta navn</pre><pre class="wppb-mb-head-required">nødvendigt</pre>

en: Edit
da: Rediger

en: Delete
da: Slet

en: Use these shortcodes on the pages you want the forms to be displayed:
da: Benyt disse shortcodes på siden du vil have vist formularerne:

en: If you're interested in displaying different fields in the registration and edit profile forms, please use the Multiple Registration & Edit Profile Forms Addon.
da: Hvis du er interesseret i at vise forskellige felter på registrering og min profil formularerne, brug da venligst Multi registrering & min profil formular tilføjelser.

en: Register Your Version
da: Registrer din version

en: Register Version
da: Registrer version

en: If you register this version of Profile Builder, you'll receive information regarding upgrades, patches, and technical support.
da: Hvis du registrere denne version af Profile Builder, så vil du modtage information vedrørende opgraderinger, patches og teknisk support.

en:  Serial Number:
da: Serie Nummer:

en: The serial number was successfully validated!
da: Serienummeret blev godkendt!

en: The serial number entered couldn't be validated!
da: Serienummeret som du har indsat er ikke korrekt!

en: The serial number couldn't be validated because it expired!
da: Serienummeret kunne ikke godkendes da det er udløbet!

en: The serial number couldn't be validated because process timed out. This is possible due to the server being down. Please try again later!
da: Serienummeret kunne ikke valideres på grund af process time-out. Dette skyldes formentlig at serveren er nede. Venligst prøv igen senere!

en: (e.g. RMPB-15-SN-253a55baa4fbe7bf595b2aabb8d72985)
da: (f.eks.: RMPB-15-SN-253a55baa4fbe7bf595b2aabb8d72985)

en: Content
da: Indhold

en: Edit this item
da: Rediger denne

en: Delete this item
da: Slet denne

en: Please enter a value for the required field
da: Venligst indsæt en værdi for feltet

en: Select File
da: Vælg en fil

en: Remove
da: Fjern

en: Syncronize WCK
da: Synkroniser WCK

en: Syncronize WCK Translation
da: Synkroniser WCK oversættelse

en: You can add the information for the %s after you add a entry
da: Du kan tilføje information for %s efter du har indsat en indtastning

en: No items found.
da: Intet fundet.

en: Bulk Actions
da: Mængde aktion

en: Apply
da: Tilføj

en: Show all dates
da: Vis alle datoer

en: List View
da: Listevisning

en: Excerpt View
da: Uddragsvisning

en: %s pending
da: %s afventer

en: Select All
da: Vælg alt

en: The user-validation has failed - the avatar was not deleted!
da: Brugergodkendelsen er fejlet - Avatar blev ikke slettet!

en: The user-validation has failed - the attachment was not deleted!
da: Brugervalideringen er fejlet - avatar'en blev ikke slettet!

en: Strength indicator
da: Styrkeindikator

en: Admin Approval
da: Admin godkendelse

en: Do you want to
da: Vil du

en: Your session has expired! Please refresh the page and try again
da: Din session er udløbet! Venligst opdater siden og prøv igen

en: User successfully approved!
da: Bruger godkendt!

en: User successfully unapproved!
da: Bruger ikke godkendt!

en: User successfully deleted!
da: Bruger slettet!

en: You either don't have permission for that action or there was an error!
da: Enten har du ikke tilladelse til dette eller der var en felj!

en: Your session has expired! Please refresh the page and try again.
da: Din session er udløbet! Opdater venligst siden og prøv igen.

en: Users successfully approved!
da: Brugere godkendt!

en: Users successfully unapproved!
da: Brugere ikke godkendt med succes!

en: Users successfully deleted!
da: Brugere slettet!

en: Your account on %1$s has been approved!
da: Din konto på %1$s er blevet godkendt!

en: approved
da: godkendt

en: An administrator has just approved your account on %1$s (%2$s).
da: En administrator har netop godkendt din konto på %1$s (%2$s).

en: Your account on %1$s has been unapproved!
da: Din konto på %1$s er blevet 'ikke-godkendt'!

en: unapproved
da: 'ikke-godkendt'

en: An administrator has just unapproved your account on %1$s (%2$s).
da: En administrator har netop sat din konto til 'ikke-godkendt' på %1$s (%2$s).

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has to be confirmed by an administrator before you can log in.
da: <strong>ERROR</strong>: Din konto skal godkendes af en administrator før du kan logge ind.

en: Your account has to be confirmed by an administrator before you can use the "Password Recovery" feature.
da: Din konto skal først være godkendt af en administrator før du kan bruge 'Genskab adgangskode'

en: delete this user?
da: slet denne bruger?

en: unapprove this user?
da: sæt denne bruge til 'ikke-godkendt'?

en: Unapprove
da: Ophæv godkendelsen

en: approve this user?
da: godkend denne bruger?

en: Approve
da: Godkend

en: Firstname
da: Fornavn

en: Lastname
da: Efternavn

en: Role
da: Rolle

en: Registered
da: Registreret

en: User-status
da: Brugerstatus

en: Do you want to bulk approve the selected users?
da: Ønsker du at godkende de valgte brugere på én gang?

en: Do you want to bulk unapprove the selected users?
da: Ønsker du at ophæve godkendelsen af de valgte brugere på én gang?

en: Do you want to bulk delete the selected users?
da: Ønsker du at slette de valgte brugere på én gang?

en: Sorry, but you don't have permission to do that!
da: Beklager, men du har ikke rettighederne til at gøre dette!

en: Approved
da: Godkendt

en: Unapproved
da: Ikke godkendt

en: All Users
da: Alle brugere

en: delete this user from the _signups table?
da: slet denne bruger fra tilmeldingstabellen (_signups table)?

en: confirm this email yourself?
da: bekræft selv denne e-mail?

en: Confirm Email
da: Bekræft e-mail

en: resend the activation link?
da: gen-send aktiveringslinket?

en: Resend Activation Email
da: Gen-send aktiverings e-mailen

en: %s couldn't be deleted
da: %s kunne ikke slettes

en: All users have been successfully deleted
da: Alle brugere er blevet slettet uden problemer

en: The selected users have been activated
da: De valgte brugere er blevet aktiveret

en: The selected users have had their activation emails resent
da: De valgte brugere har fået deres aktiverings e-mail gensendt

en: Users with Unconfirmed Email Address
da: Brugere med ubekræftede e-mail adresser

en: There was an error performing that action!
da: Der opstod en fejl ved udførelsen af denne handling!

en: The selected user couldn't be deleted
da: De valgte brugere kunne ikke slettes

en: Email notification resent to user
da: E-mail besked er gensendt til bruger

en: [%1$s] Activate %2$s
da: [%1$s] Aktivér %2$s

en: Could not create user!
da: Kunne ikke oprette bruger!

en: That username is already activated!
da: Dette brugernavn er allerede i brug!

en: There was an error while trying to activate the user
da: Der skete en fejl ved forsøg på at aktivere brugeren

en: A new subscriber has (been) registered!
da: En ny abonnent ('subscriber') er blevet registreret!

en: New subscriber on %1$s.<br/><br/>Username:%2$s<br/>E-mail:%3$s<br/>
da: Ny abonnent ('subscriber') på %1$s.<br/><br/>Brugernavn:%2$s<br/>E-mail:%3$s<br/>

en: The "Admin Approval" feature was activated at the time of registration, so please remember that you need to approve this user before he/she can log in!
da: "Administrator godkendelses" funktionen blev aktiveret på registreringstidspunktet, så vær venlig at huske at du skal godkende denne bruger før han/hun kan logge ind!

en: [%1$s] Your new account information
da: [%1$s] Din nye konto information

en: Welcome to %1$s!<br/><br/><br/>Your username is:%2$s and password:%3$s
da: Velkommen til %1$s!<br/><br/><br/>Dit brugernavn er:%2$s og adgangskoden er:%3$s

en: Before you can access your account, an administrator needs to approve it. You will be notified via email.
da: Før du kan tilgå din konto skal en administrator først godkende det. Du bliver adviseret via a-mail.

en: This login widget lets you add a login form in the sidebar.
da: Denne login widget gør det muligt for dig at tilføje en formular i din sidebar.

en: Profile Builder Login Widget
da: Profile Builder login widget

en: Register
da: Registrer

en: Title:
da: Titel:

en: After login redirect URL (optional):
da: Efter login URL omdirigering (valgfri):

en: Register page URL (optional):
da: Registrerings side URL (valgfri):

en: Password Recovery page URL (optional):
da: Adgangskode genskabnings side URL (valgfri)

en: The usernames cannot be changed.
da: Brugernavnene kan ikke ændres.

en: Only an administrator can add new users.
da: Kun administrator kan tilføje nye brugere.

en: Users can register themselves or you can manually create users here.
da: Brugere kan registrere sig selv eller du kan manuelt oprette brugere her.

en: Users cannot currently register themselves, but you can manually create users here.
da: Brugere kan ikke i øjeblikket registrere sig selv, men du kan manuelt oprette brugere her.

en: You are currently logged in as %1s. You don't need another account. %2s
da: Du er i øjeblikket logget ind som %1s. Du har ikke brug for en anden konto. %2s

en: Log out of this account.
da: Log ud fra denne konto.

en: Logout
da: Log ud

en: You must be logged in to edit your profile.
da: Du skal være logget ind for at redigere din profil.

en: here
da: her

en: You will soon be redirected automatically. If you see this page for more than %1$d seconds, please click %2$s.%3$s
da: Du vil snart blive omdirigeret automatisk. Hvis du ser denne side i mere end %1$d seconds, klik venligst %2$s.%3$s

en: The account %1s has been successfully created!
da: Kontoen %1s er oprettet uden problemer!

en: Before you can access your account %1s, you need to confirm your email address. Please check your inbox and click the activation link.
da: Før du kan tilgå din konto %1s, skal du bekræfte din e-mail adresse. Tjek venligst din indbakke og klik på aktiveringslinket.

en: Before you can access your account %1s, an administrator has to approve it. You will be notified via email.
da: Før du kan tilgå din konto %1s, skal en administrator godkende den. Du vil blive adviseret via e-mail.

en: Your profile has been successfully updated!
da: Din profil er blevet opdateret uden problemer!

en: There was an error in the submitted form
da: Der var en fejl i den sendte formular.

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Update
da: Opdater

en: The avatar was successfully deleted!
da: 'Avataren' blev slettet uden problemer.

en: The following attachment was successfully deleted:
da: Følgende vedhæftning blev slettet uden problemer:

en: Send these credentials via email.
da: Send disse legitimationsoplysninger via e-mail.

en: ERROR
da: FEJL

en: The password you entered is incorrect.
da: Adgangskoden du angav er forkert.

en: Password Lost and Found.
da: Adgangskode 'mistet og fundet'

en: Lost your password
da: Mistet din adgangskode

en: Both fields are empty.
da: Begge felter er tomme.

en: You are currently logged in as %1$s. %2$s
da: Du er i øjeblikket logget ind som %1$s. %2$s

en: Log out of this account
da: Log ud af denne konto

en: Log out
da: Log ud

en: Your account has to be confirmed by an administrator before you can use the "Password Reset" feature.
da: Din konto skal først godkendes af en administrator før du kan bruge "Genskab adgangskode"

en: Reset Password
da: Genskab adgangskode

en: Please enter your username or email address.
da: Venligst angiv dit brugernavn eller e-mail adresse.

en: You will receive a link to create a new password via email.
da: Du modtager et link via e-mail, så du kan oprette en ny adgangskode

en: Username or E-mail
da: Brugernavn eller e-mail

en: Get New Password
da: Anmod om ny adgangskode

en: The username entered wasn't found in the database!
da: Det angivne brugernavn blev ikke fundet i databasen!

en: Please check that you entered the correct username.
da: Tjek venligst at du angav det korrekte brugernavn.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
da: Tjek din e-mail for bekræftelseslink.

en: Someone requested that the password be reset for the following account: <b>%1$s</b><br/>If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.<br/>To reset your password, visit the following link:%2$s
da: Nogen anmodede om at adgangskoden skulle genskabes for følgende konto: <b>%1$s</b><br/>Hvis dette var en fejltagelse, så se bare bort fra denne e-mail og intet vil ske. <br/>For at genskabe din adgangskode, følge dette link:%2$s

en: Password Reset from "%1$s"
da: Adgangskode genskab fra "%1$s"

en: There was an error while trying to send the activation link to %1$s!
da: Der opstod en fejl, da aktivireingslinket blev forsøgt sendt til  %1$s!

en: The email address entered wasn't found in the database!
da: Den angivne e-mail adresse blev ikke fundet i databasen!

en: Please check that you entered the correct email address.
da: Tjek venligst at du angav den korrekte e-mail adresse.

en: Your password has been successfully changed!
da: Din adgangskode er ændret uden problemer!

en: You have successfully reset your password to: %1$s
da: Du har med succes genskabt din adgangskode til: %1$s

en: Password Successfully Reset for %1$s on "%2$s"
da: Adgangskoden ændret uden problemer for %1$s på "%2$s"

en: %1$s has requested a password change via the password reset feature.<br/>His/her new password is:%2$s
da: %1$s har anmodet om ændring af adgangskoden via 'Genskab adgangskode'.<br/>Hans/hendes nye adgagnskode er:%2$s

en: The entered passwords don't match!
da: Den angivne adgangskode matcher ikke!

en: ERROR:
da: FEJL:

en: Invalid key!
da: Ugyldig nøgle!

en: Invalid activation key!
da: Ugyldig aktiveringsnøgle!

en: This username is now active!
da: Dette brugernavn er nu aktivt!

en: This username is already activated!
da: Dette brugernavn er allerede aktiveret!

en: Your email was successfully confirmed.
da: Din e-mail blev bekræftet uden problemer.

en: There was an error while trying to activate the user.
da: Der skete en fejl under forsøget på at aktivere brugeren.

en: The email you entered is not a valid email address.
da: E-mailen, som du angav, er ikke en gyldig e-mail adresse.

en: This email is already reserved to be used soon.
da: Denne e-mail er allerede reserveret til snart at blive anvendt.

en: Please try a different one!
da: Venligst prøv en anden!

en: This email is already in use.
da: Denne e-mail er allerede i brug.

en: The passwords do not match
da: Adgangskoden matcher ikke

en: This username already exists.
da: Dette brugernavn eksisterer allerede.

en: This username is already reserved to be used soon.
da: Dette brugernavn er allerede reserveret til snart at blive anvendt.

en: required
da: krævet

en: To use reCAPTCHA you must get an API key from
da: For at bruge 'reCAPTCHA' skal du først have en API nøgle fra

en: For security reasons, you must pass the remote ip to reCAPTCHA!
da: Af sikkerhedsmæssige grunde skal du angive 'remote' ip til 'reCAPTCHA'!

en: To use reCAPTCHA you must get an API public key from:
da: For at bruge 'reCAPTCHA' skal du have en offentlig API nøgle fra:

en: Modules
da: Moduler

en: Here you can activate / deactivate available modules for Profile Builder.
da: Her kan du aktivere / deaktivere tilgængelige moduler i Profile Builder.

en: Name/Description
da: Navn/Beskrivelse

en: Active
da: Aktiv

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Admin Email Customizer
da: Opsætning af administrator e-mails

en: User Email Customizer
da: Opsætning af bruger e-mails

en: Save
da: Gem

en: Redirect
da: Omdiriger

en: These settings are also replicated in the "User Email Customizer" settings-page upon save.
da: Disse indstillinger bliver samtidig også gemt i "Opsætning af bruger e-mails" når de gemmes.

en: From (name)
da: Fra (navn)

en: From (reply-to email)
da: Fra (svar-til e-mail)

en: Common Settings
da: Fælles indstillinger

en: 
    <p>New subscriber on {{site_name}}.</p>
    <p>Username:{{username}}</p>
    <p>E-mail:{{user_email}}</p>
da: 
    <p>Ny abonnent på {{site_name}}.</p>
    <p>Brugernavn:{{username}}</p>
    <p>E-mail:{{user_email}}</p>

en: Email Subject
da: E-mail emne

en: Default Registration & Registration with Email Confirmation
da: Standard registrering & registrering med e-mail bekræftelse

en: 
    <p>New subscriber on {{site_name}}.</p>
    <p>Username:{{username}}</p>
    <p>E-mail:{{user_email}}</p>
    <p>The Admin Approval feature was activated at the time of registration,
    so please remember that you need to approve this user before he/she can log in!</p>
da: 
    <p>Ny abonnent på {{site_name}}.</p>
    <p>Brugernavn:{{username}}</p>
    <p>E-mail:{{user_email}}</p>
    <p>Administrator godkendelsesfunktione blev aktiveret på tidspunktet for registrering,
    så husk venligst at du skal godkende denne bruger før han/hun kan logge ind!</p>

en: Registration with Admin Approval
da: Registrering med administrator godkendelse

en: Available Tags
da: Tilgængelige 'tags'

en: User Meta
da: Bruger 'meta'

en: Site Url
da: Site URL

en: Site Name
da: Site navn

en: User Id
da: Bruger ID

en: Reply To
da: Svar til

en: Activation Key
da: Aktiveringsnøgle

en: Activation Url
da: Aktiverings URL

en: Activation Link
da: Aktiveringslink

en: 
    <h3>Welcome to {{site_name}}!</h3>
    <p>Your username is:{{username}} and password:{{password}}</p>
da: 
    <h3>Velkommen til {{site_name}}!</h3>
    <p>Dit brugernavn er:{{username}} og adgangskode:{{password}}</p>

en: Default Registration
da: Standard registrering

en: 
    <p>To activate your user, please click the following link:<br/>
    {{{activation_link}}}</p>
    <p>After you activate, you will receive another email with your credentials.</p>
da: 
    <p>For at aktivere din bruger klik venligst på følgende link:<br/>
    {{{activation_link}}}</p>
    <p>Efter du aktiverer vil du modtage endnu en e-mail med dine legitimationsoplysninger.</p>

en: [{{site_name}}] Activate {{username}}
da: [{{site_name}}] Aktivér {{username}}

en: Registration with Email Confirmation
da: Registrering med e-mail bekræftelse

en: 
    <h3>Welcome to {{site_name}}!</h3>
    <p>Your username is:{{username}} and password:{{password}}</p>
    <p>Before you can access your account, an administrator needs to approve it. You will be notified via email.</p>
da: 
    <h3>Velkommen til {{site_name}}!</h3>
    <p>Dit brugernavn er:{{username}} og adgangskode:{{password}}</p>
    <p>Før du kan tilgå din konto skal en administrator først godkende den. Du vil få yderligere besked via e-mail.</p>

en: A new account has been created for you on {{site_name}}
da: En ny konto er blevet oprettet til dig på {{site_name}}

en: 
    <h3>Good News!</h3>
    <p>An administrator has just approved your account: {{username}} on {{site_name}}.</p>
da: 
    <h3>Gode nyheder!</h3>
    <p>En administrator har netop godkendt din konto: {{username}} på {{site_name}}.</p>

en: Your account on {{site_name}} has been approved!
da: Din konto på {{site_name}} er blevet godkendt!

en: User Approval Notification
da: Meddelelse om brugergodkendelse

en: 
    <h3>Hello,</h3>
    <p>Unfortunatelly an administrator has just unapproved your account: {{username}} on {{site_name}}.</p>
da: 
    <h3>Hej,</h3>
    <p>En administrator har desværre ophævet godkendelsen af din konto: {{username}} på {{site_name}}.</p>

en: Your account on {{site_name}} has been unapproved!
da: Din konto på {{site_name}} er ikke længere godkendt!

en: Unapproved User Notification
da: Meddelelse om ophævelse af brugerkonto

en: Edit-profile Form
da: Formular til profilredigering

en: Add New
da: Tilføj ny

en: Add new Edit-profile Form
da: Tilføj ny formular til profilredigering

en: Edit the Edit-profile Forms
da: Rediger profilredigerings formularer

en: New Edit-profile Form
da: Ny profilredigerings formular

en: Edit-profile Forms
da: Profilredigerings formularer

en: View the Edit-profile Form
da: Vis profilredigerings formular

en: Search the Edit-profile Forms
da: Søg profilredigerings formularer

en: No Edit-profile Form found
da: Ingen profilredigerings formular fundet

en: No Edit-profile Forms found in trash
da: Ingen profilredigerings formular fundet i papirkurven

en: Shortcode
da: 'Shortcode'

en: (no title)
da: (ingen titel)

en: The shortcode will be available after you publish this form.
da: 'Shortcode' er tilgængelig efter du har publiceret denne formular.

en: Use this shortcode on the page you want the form to be displayed:
da: Brug denne 'shortcode' på den side du ønsker formularen vist:

en: <span style="color:red;">Note:</span> changing the form title also changes the shortcode!
da: <span style="color:red;">Bemærk:</span> ændring af denne formulars titel ændrer også 'shortcode'!

en: Form Shortcode
da: Formular 'shortcode'

en: Whether to redirect the user to a specific page or not
da: Hvorvidt brugeren skal omdirigeres til en bestemt side eller ikke

en: Display Messages
da: Vis meddelelser

en: Allowed time to display any success messages (in seconds)
da: Tilladt visningstid (i sekunder) for alle problemfrie meddelelser

en: Specify the URL of the page users will be redirected once they updated their profile using this form<br/>Use the following format: http://www.mysite.com
da: Specificer sidens URL som brugere vil blive omdirigeret til så snart de opdaterer deres profil fra denne formular<br/>Brug følgende format: http://www.mysite.com

en: After Profile Update...
da: Efter profilopdatering...

en: Add New Field to the List
da: Tilføj nyt felt til listen

en: Choose one of the supported fields you manage <a href="
da: Vælg en af de understøttede felter som du administrerer <a href="

en: <pre>Title (Type)</pre>
da: <pre>Titel (Type)</pre>

en: You need to specify the title of the form before creating it
da: Du skal specificere formularens titel før du opretter den

en: Registration Form
da: Registreringsformular

en: Add new Registration Form
da: Tilføj ny registreringsformular

en: Edit the Registration Forms
da: Rediger registreringsformularer

en: New Registration Form
da: Ny registreringsformular

en: Registration Forms
da: Registreringsformularer

en: View the Registration Form
da: Vis registrerinsformularen

en: Search the Registration Forms
da: Søg registreringsformularer

en: No Registration Form found
da: Ingen registreringsformular funder

en: No Registration Forms found in trash
da: Ingen registreringsformularer fundet i papirkurven

en: Default Role
da: Standard rolle

en: Set Role
da: Indstil rolle

en: Choose what role the user will have after (s)he registered<br/>If not specified, defaults to the role set in the WordPress settings
da: Vælg hvilken rolle brugeren får efter han/hun har registreret sig<br/>Hvis ikke specificeret, anvendes rollen der er sat som 'default' i WordPress indstillingerne

en: Automatically Log In
da: Automatisk log ind

en: Whether to automatically log in the newly registered user or not<br/>Only works on single-sites without "Admin Approval" and "Email Confirmation" features activated<br/>WARNING: Caching the registration form will make automatic login not work
da: Hvorvidt nyligt registrerede brugere skal logges automatisk ind eller ikke<br/>Virker kun på 'single-sites' hvor "Administrator godkendelse" og "E-mail bekræftelse" ikke er aktiveret<br/>ADVARSEL: 'Caching' af registreringsformularer vil bevirke, at den automatiske log ind funktion ikke vil fungere

en: Specify the URL of the page users will be redirected once registered using this form<br/>Use the following format: http://www.mysite.com
da: Specificer sidens URL som brugere vil blive omdirigeret til så snart de er registreret via denne formular.<br/>Brug følgende format: http://www.mysite.com

en: After Registration...
da: Efter registrering...

en: Search Users by All Fields
da: Søg brugere ved at bruge 'Alle felter'

en: Add new User Listing
da: Tilføj ny brugeroversigt

en: Edit the User Listing
da: Rediger brugeroversigten

en: New User Listing
da: Ny brugeroversigt

en: View the User Listing
da: Vis brugeroversigten

en: Search the User Listing
da: Søg i brugeroversigt

en: No User Listing found
da: Ingen brugeroversigt fundet

en: No User Listing found in trash
da: Ingen brugeroversigt fundet i papirkurven

en: Display name as
da: Vis navn som

en: Registration Date
da: Registreringsdato

en: Number of Posts
da: Antal poster

en: More Info
da: Mere info

en: More Info Url
da: Mere info URL

en: Avatar or Gravatar
da: Avatar eller Gravatar

en: Extra Functions
da: Ekstra funktioner

en: Pagination
da: Sideopdeling

en: Search all Fields
da: Søg 'Alle felter'

en: Go Back Link
da: Tilbage link

en: All-userlisting Template
da: Skabelon for flere-brugeroversigt

en: Single-userlisting Template
da: Skabelon for enkelt-brugeroversigt

en: First/Lastname
da: For-/Efternavn

en: Sign-up Date
da: Tilmeldingsdato

en: Display Name
da: Vis navn som

en: Posts
da: Poster

en: Aim
da: 'Aim'

en: Yim
da: 'Yim'

en: Jabber
da: 'Jabber'

en: Click here to see more information about this user
da: Klik her for at se mere information om denne bruger

en: More...
da: Mere...

en: Click here to see more information about this user.
da: Klik her for at se mere information om denne bruger.

en: Click here to go back
da: Klik her for at gå tilbage

en: Back
da: Tilbage

en: &laquo;&laquo; First
da: &laquo;&laquo; Først

en: &laquo; Prev
da: &laquo; Forrige

en: Next &raquo;
da: Næste &raquo;

en: Last &raquo;&raquo;
da: Sidste &raquo;&raquo;

en: You don't have any pagination settings on this userlisting!
da: Du har ingen sideopdeling (paginering) på denne brugeroversigt!

en: Search
da: Søg

en: Clear Results
da: Ryd resultatet

en: Extra shortcode parameters
da: Ekstra 'shortcode' parametre

en: displays users having a certain meta-value within a certain (extra) meta-field
da: viser brugere med en bestemt meta-værdi inden for et bestemt (ekstra) meta-felt

en: Example:
da: Eksempel:

en: Remember though, that the field-value combination must exist in the database.
da: Husk dog, at feltværdi kombinationen skal eksistere i databasen.

en: Random (very slow on large databases > 10K user)
da: Vilkårlig (meget langsom på store databaser > 10K brugere)

en: Roles to Display
da: Roller der skal vises

en: Restrict the userlisting to these selected roles only<br/>If not specified, defaults to all existing roles
da: Begræns brugeroversigter til kun at omfatte disse udvalgte roller<br/>Hvis ikke specificeret, så bruges alle eksisterende roller

en: Number of Users/Page
da: Antal brugere/side

en: Default Sorting Criteria
da: Standard sorteringskriterie

en: Set the default sorting criteria<br/>This can temporarily be changed for each new session
da: Sæt standard sorteringskriteriet<br/>Denne kan ændres midlertidigt for hver ny session

en: Default Sorting Order
da: Standard sorteringsorden

en: Set the default sorting order<br/>This can temporarily be changed for each new session
da: Sæt standard sorteringsorden<br/>Denne kan ændres midlertidigt for hver ny session

en: Avatar Size (All-userlisting)
da: Avatar størrelse (Flere-brugeroversigt)

en: Set the avatar size on the all-userlisting only
da: Sæt avatar størrelsen på kun flere-brugeroversigten

en: Avatar Size (Single-userlisting)
da: Avatar størrelse (enkelt-brugeroversigt)

en: Set the avatar size on the single-userlisting only
da: Sæt avatar størrelsen på kun enkelt-brugeroversigten

en: Visible only to logged in users?
da: Synlig kun for brugere, der er logget ind?

en: The userlisting will only be visible only to the logged in users
da: Brugeroversigten vil kun være synlig for brugere, der er logget ind

en: Visible to following Roles
da: Synlig for følgende roller

en: The userlisting will only be visible to the following roles
da: Brugeroversigten vil kun være synlig for følgende roller

en: Userlisting Settings
da: Opsætning af brugeroversigt

en: You need to activate the Userlisting feature from within the "Modules" tab!
da: Du skal aktivere brugeroversigts funktionen inde på fanen "Moduler"!

en: You can find it in the Profile Builder menu.
da: Du kan finde det i Profile Builder menuen.

en: No results found!
da: Ingen resultater fundet!
