Profile Builder - en to ja translation catalogue (560 entries)

en: Download Now
ja: すぐにダウンロードする

en: If you enjoy using <strong> %1$s </strong> please <a href="%2$s" target="_blank">rate us on WordPress.org</a>. More happy users means more features, less bugs and better support for everyone.
ja: <strong> %1$s </strong>をお楽しみいただけましたら、より多くの方に知ってもらえるよう<a href="%2$s" target="_blank">WordPress.orgで評価</a>をお願いいたします。ユーザが増えることで、より多くの機能、少ないバグ、そしてより良いサポートが実現します。

en: Choose one of the supported field types
ja: 対応した記入欄タイプを選択してください

en: . Extra Field Types are available in <a href="%s">Hobbyist or PRO versions</a>.
ja: プロフィールの項目追加は<a href="%s">HobbyistとPROバージョン</a>でのみ利用可能です

en: Site Key
ja: サイト鍵

en: The site key from Google, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>
ja: Googleからのサイトキー、<a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>

en: The secret key from Google, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>
ja: GoogleからのSecret Key, <a href="http://www.google.com/recaptcha" target="_blank">www.google.com/recaptcha</a>

en: You must enter the site key
ja: サイトキーを入力してください

en: You must enter the secret key
ja: 秘密キー（Secret Key）を入力してください

en: Add-Ons
ja: アドオン

en: Activate
ja: アクティベート

en: Downloading and installing...
ja: ダウンロードとインストール中...

en: Installation complete
ja: インストール完了

en: Add-On is Active
ja: アドオンは有効です。

en: Add-On has been activated
ja: アドオンが有効化されました

en: Retry Install
ja: インストール再試行

en: Add-On is <strong>active</strong>
ja: アドオンは <strong>有効です</strong>

en: Add-On is <strong>inactive</strong>
ja: アドオンは <strong>無効です</strong>

en: Deactivate
ja: ディアクティベート

en: Add-On has been deactivated.
ja: アドオンは無効化されました。

en: Something went wrong, we could not connect to the server. Please try again later.
ja: 何らかの原因でサーバーに接続できませんでした。後ほど再度お試しください。

en: Install Now
ja: すぐにインストールする

en: Compatible with your version of Profile Builder.
ja: お使いのProfile Builderと互換性があります。

en: Upgrade Profile Builder
ja: Profile Builderを更新

en: Not compatible with Profile Builder
ja: Profile Builderと互換性がありません

en: Not compatible with your version of Profile Builder.
ja: お使いのProfile Builderバージョンとは互換性がありません。

en: Minimum required Profile Builder version:
ja: 対応するProfile Builderの最低バージョン:

en: Could not install add-on. Retry or <a href="%s" target="_blank">install manually</a>.
ja: アドオンをインストールできませんでした。再度実行するか<a href="%s" target="_blank">手動インストール</a>をお試しください。

en: You must enter a valid email address.
ja: 正しいメールアドレスを入力してください。

en: This username is invalid because it uses illegal characters.
ja: このユーザ名には使用できない文字が含まれています。

en: Please enter a valid username.
ja: 有効なユーザ名を入力してください。

en: Only administrators can see this field on edit profile forms.
ja: プロフィール編集フォームのこのフィールドを見られるのは管理者のみです。

en: As an administrator you cannot change your role.
ja: 管理者として、あなた自身の権限は変更できません。

en: 
    <p>{{username}} has requested a password change via the password reset feature.</p>
    <p>His/her new password is: {{password}}</p>
ja: 
    <p>{{username}} がパスワードリセット機能によるパスワードの変更を要求しました。</p>
    <p>彼／彼女の新しいパスワードは {{password}}です。</p>

en: Admin Notification for User Password Reset
ja: ユーザのパスワードリセットに対する通知

en: Reset Key
ja: リセットキー

en: Reset Url
ja: リセットURL

en: Reset Link
ja: リセットリンク

en: 
    <p>Someone requested that the password be reset for the following account: {{site_name}}<br/>
    Username: {{username}}</p>
    <p>If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.</p>
    <p>To reset your password, visit the following address:<br/>
    {{{reset_link}}}</p>
ja: 
    <p>次のアカウントのパスワードリセットが要求されました: {{site_name}}<br/>
    ユーザ名: {{username}}</p>
    <p>このこれが間違いなら単に無視してください。何も処理されません。</p>
    <p>パスワードリセットを実行するには、下記のアドレスにアクセスしてください。:<br/>
    {{{reset_link}}}</p>

en: [{{site_name}}] Password Reset
ja: [{{site_name}}] パスワードリセット

en: Password Reset Email
ja: パスワードリセットメール

en: 
    <p>You have successfully reset your password to: {{password}}</p>
ja: 
    <p>以下のパスワードにリセットしました: {{password}}</p>

en: [{{site_name}}] Password Reset Successfully
ja: [{{site_name}}] パスワードリセットは完了しました

en: Password Reset Success Email
ja: パスワードリセット成功メール

en: User Nicename
ja: ニックネーム

en: None
ja: なし

en: <strong>ERROR</strong>: The password must have the minimum length of %s characters
ja: <strong>エラー</strong>: パスワードは最低%s文字必要です。

en: <strong>ERROR</strong>: The password must have a minimum strength of %s
ja: <strong>エラー</strong>: パスワードは最低%s文字必要です。

en: Username and Email
ja: ユーザー名とメールアドレス

en: "Username and Email" - users can Log In with both Username and Email.
ja: "ユーザ名とメールアドレス" - ユーザーはユーザー名とメールアドレスのどちらでもログインできます。

en: "Username" - users can Log In only with Username.
ja: "ユーザー名" - ユーザーはユーザー名でのみログインできます。

en: "Email" - users can Log In only with Email.
ja: "メールアドレス" - ユーザはメールアドレスでのみログインできます。

en: Specify the extension(s) you want to limit to upload<br/>Example: .ext1,.ext2,.ext3<br/>If not specified, defaults to: .jpg,.jpeg,.gif,.png (.*)
ja: アップロード可能にしたいファイル拡張子を指定してください。<br/>例: .ext1,.ext2,.ext3<br/>指定しない場合は.jpg,.jpeg,.gif,.png (.*)となります。

en: Specify the extension(s) you want to limit to upload<br/>Example: .ext1,.ext2,.ext3<br/>If not specified, defaults to all WordPress allowed file extensions (.*)
ja: アップロード可能にしたいファイル拡張子を指定してください。<br/>例: .ext1,.ext2,.ext3<br/>指定しない場合はWordPressがデフォルトで許可する拡張子になります (.*)。

en: User Roles
ja: ユーザ権限

en: Select which user roles to show to the user ( drag and drop to re-order )
ja: ユーザーに提示するユーザー権限を選択してください。 ( ドラッグ＆ドロップして順序を入れ替え )

en: User Roles Order
ja: ユーザ権限順

en: Please select at least one user role
ja: 最低1つのユーザ権限を選択してください

en: Profile Builder Register
ja: Profile Builder 登録

en: The serial number is about to expire soon!
ja: シリアル番号がまもなく期限切れです！

en:  Your serial number is about to expire, please %1$s Renew Your License%2$s.
ja: あなたのシリアル番号はもうすぐ期限切れとなります。%1$sライセンス更新%2$sをお願いします。

en:  Your serial number is expired, please %1$s Renew Your License%2$s.
ja: シリアル番号の有効期限が切れました。%1$s ライセンス更新%2$sを行ってください。.

en: Add Entry
ja: エントリを追加

en: show
ja: 表示

en: To allow users to register for your website via Profile Builder, you first must enable user registration. Go to %1$sNetwork Settings%2$s, and under Registration Settings make sure to check “User accounts may be registered”. %3$sDismiss%4$s
ja: ユーザがProfile Builderを通じてあなたのウェブサイトに登録できるようにするには、ユーザ登録を有効化する必要があります。%1$sネットワークの設定%2$sを開き、「登録の設定」の下の「ユーザーアカウントの新規登録を許可する。」をチェックしてください。 %3$s非表示%4$s

en: User to edit:
ja: 編集するユーザ:

en: The password must have the minimum length of %s characters
ja: パスワードは最低%s文字必要です。

en: The password must have a minimum strength of %s
ja: パスワードの強度が最低「%s」である必要があります。

en: You cannot register this user role
ja: このユーザー権限は登録できません。

en: username or email
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: Username or Email
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: You are currently logged in as %s.
ja: %s さんとしてログイン中です。

en: Log out &raquo;
ja: ログアウト &raquo;

en: User Role
ja: 権限グループ

en: View all extra shortcode parameters
ja: 全てのショートコード用パラメーターを見る

en: displays only the users that you specified the user_id for
ja: user_idを指定したユーザのみを表示

en: displays all users except the ones you specified the user_id for
ja: user_idで指定した以外の全てのユーザを表示

en: Minimum length of %d characters
ja: 最低%d文字必要です。

en: This message is only visible by administrators
ja: このメッセージは管理者のみ閲覧できます

en: User not found
ja: ユーザーが見つかりませんでした

en: Valid tags {{reply_to}} and {{site_name}}
ja: 使用可能なタグは {{reply_to}} と {{site_name}} です。

en: Choose which user roles view the admin bar in the front-end of the website.
ja: どの権限のユーザのサイト閲覧時に管理バーが表示されるか選択してください。

en: Enter a comma separated list of values<br/>This can be anything, as it is hidden from the user, but should not contain special characters or apostrophes
ja: 選択肢に対応する値をカンマで区切って入力してください。<br/>この値はhiddenフォームで使われ、ユーザに見えないのでどんなもの構いませんが、特殊文字とアポストロフィは含めない方が良いでしょう。

en: The meta-name cannot be empty
ja: メタネームは空欄にはできません

en: Now that you acquired a copy of %s, you should take the time and register it with the serial number you received
ja: %sをご購入いただきましたら、こちらでお受け取りになったシリアルナンバーを登録してください。

en: <p>Your <strong>Profile Builder</strong> serial number is invalid or missing. <br/>Please %1$sregister your copy%2$s to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s</p>
ja: <p><strong>Profile Builder</strong>のシリアルナンバーが未登録か誤っています。<br/>%1$sライセンス登録%2$s から登録し、自動アップデートやサポートをお受け取りください。まだライセンスキーをお持ちでない場合はこちらで購入できます。%3$s今すぐ購入%4$s</p>

en: <p>Your <strong>Profile Builder</strong> license has expired. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to product downloads, automatic updates and support. %3$sRenew now and get 50&#37; off %4$s %5$sDismiss%6$s</p>
ja: <p>あなたの<strong>Profile Builder</strong>ライセンスは有効期限が切れました。<br/>%1$sライセンス更新%2$sを行い、プロダクトのダウンロード、自動更新、サポートを御利用ください。%3$s今すぐ更新し50&#37; off %4$s %5$s非表示%6$s</p>

en: <p>Your <strong>Profile Builder</strong> license is about to expire on %5$s. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to product downloads, automatic updates and support. %3$sRenew now and get 50&#37; off %4$s %6$sDismiss%7$s</p>
ja: <p>あなたの<strong>Profile Builder</strong>ライセンスは%5$sに期限切れとなります。 <br/>プロダクトのダウンロード、自動更新、サポートのため、%1$sライセンス更新%2$sを行ってください。%3$s今すぐ更新し50&#37;割引き%4$s %6$s非表示%7$s</p>

en: ...Choose
ja: ...選択してください

en: 1 item
ja: 1アイテム

en: Very Weak
ja: とても弱い

en: This field is required
ja: この欄は必須です

en: Cancel
ja: キャンセル

en: To allow users to register for your website via Profile Builder, you first must enable user registration. Go to %1$sSettings -> General%2$s tab, and under Membership make sure to check “Anyone can register”. %3$sDismiss%4$s
ja: ユーザがProfile Builderを通じてあなたのウェブサイトに登録できるようにするには、ユーザ登録を有効化する必要があります。%1$s設定 -> 一般%2$sタブを開き、「メンバーシップ」の「だれでもユーザー登録ができるようにする」をチェックしてください。%3$s非表示%4$s

en: Invalid username.
ja: 不適格なユーザ名

en: username
ja: ユーザー名

en: email
ja: メール

en: Lost your password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en:  is also activated. You need to deactivate it before activating this version of the plugin.
ja: が有効になっています。このバージョンのプラグインを有効にするには、それを無効化する必要があります。

en: Must be a valid email address or the tag {{reply_to}} which defaults to the administrator email
ja: 正しいメールアドレスか{{reply_to}}タグ（標準では管理者のメールアドレス）を入れてください。

en: Your selected password at signup
ja: 登録時に選択したパスワード

en: These settings are also replicated in the "Admin Email Customizer" settings-page upon save.
ja: これらの設定を変更すると「メール文面編集（ユーザ宛）」設定ページにも反映されます。

en: This form is empty.
ja: フォームが空欄です。

en: Delete all items
ja: 全項目削除

en: Delete all
ja: 全削除

en: Choose...
ja: 選択...

en: Set the number of users to be displayed on every paginated part of the all-userlisting
ja: 全てのユーザ一覧のページネーション毎のユーザ表示数を指定してください。

en: Show/Hide the Admin Bar on the Front-End
ja: 公開ページでの管理バーの表示／非表示

en: Admin Bar Settings
ja: 管理バー設定

en: User-Role
ja: ユーザー権限

en: Visibility
ja: 表示

en: Default
ja: デフォルトに従う

en: Show
ja: 表示

en: Hide
ja: 非表示

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Login is set to be done using the E-mail. This field will NOT appear in the front-end! ( you can change these settings under the "%s" tab )
ja: ログインはメールアドレスを用いるよう設定されました. この欄は公開部分には表示されません！ ( この設定は "%s" タブで変更できます )

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Very weak
ja: とても弱い

en: Weak
ja: 弱い

en: Medium
ja: 中程度

en: Strong
ja: 強固

en: Add Field
ja: 欄を追加

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Basic Information
ja: 基本情報

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: The best way to add front-end registration, edit profile and login forms.
ja: 登録、プロフィール編集、ログインフォームをサイトに追加する最高の選択肢です。

en: For Modern User Interaction
ja: 現代的なユーザインタラクション

en: Login
ja: ログイン

en: Registration
ja: 利用登録

en: Edit Profile
ja: プロフィール編集

en: Extra Features
ja: 追加機能

en: Features that give you more control over your users, increased security and help you fight user registration spam.
ja: サイトユーザに関する操作権をあなたに与え、セキュリティを強化し、登録スパムと戦うお手伝いをする追加機能を備えています。

en: Enable extra features
ja: 追加機能を設定

en: Recover Password
ja: パスワード忘れ対応

en: Admin Approval (*)
ja: 管理者承認 (*)

en: You decide who is a user on your website. Get notified via email or approve multiple users at once from the WordPress UI.
ja: 誰がこのサイトを利用できるか管理者が選別します。メールでの通知を受け取るか、WordPress UI上でまとめて承認することができます。

en: Email Confirmation
ja: メールアドレス確認

en: Make sure users sign up with genuine emails. On registration users will receive a notification to confirm their email address.
ja: 本物のメールアドレスによる登録を確実にします。登録時、ユーザはメールアドレス確認の通知メールを受け取ります。

en: Minimum Password Length and Strength Meter
ja: 最低パスワード長と強度メーター

en: Eliminate weak passwords altogether by setting a minimum password length and enforcing a certain password strength.
ja: 最低パスワード文字数とパスワード強度を設定することで、単純すぎるパスワードの使用を防止できます。

en: Login with Email or Username
ja: メールアドレスまたはユーザー名でログイン

en: Allow users to log in with their email or username when accessing your site.
ja: あなたのサイトにユーザがアクセスする際、メールアドレスまたはユーザ名でログインできます。

en: Customize Your Forms The Way You Want (*)
ja: フォームも自由自在にカスタマイズ (*)

en: With Extra Profile Fields you can create the exact registration form your project needs.
ja: プロフィール項目追加機能で、登録フォームに必要な欄を追加することができます。

en: Extra Profile Fields are available in Hobbyist or PRO versions
ja: プロフィールの項目追加はHobbyistとPROバージョンでのみ利用可能です

en: Get started with extra fields
ja: 追加記入欄を使用

en: Avatar Upload
ja: アバター画像アップロード

en: Generic Uploads
ja: ファイルアップロード

en: Agree To Terms Checkbox
ja: 利用許諾チェックボックス

en: Datepicker
ja: 日付ピッカー

en: Country Select
ja: 国選択

en: Timezone Select
ja: タイムゾーン選択

en: Input / Hidden Input
ja: テキスト（一行）／不可視

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Select
ja: プルダウンメニュー

en: Radio Buttons
ja: ラジオボタン

en: Textarea
ja: テキスト（複数行）

en: Powerful Modules (**)
ja: 強力な追加モジュール (**)

en: Everything you will need to manage your users is probably already available using the Pro Modules.
ja: あなたのユーザを管理するのに必要なものが、PROバージョンには既に用意されているでしょう。

en: Enable your modules
ja: モジュール設定

en: Find out more about PRO Modules
ja: PROバージョンについて詳しく見る

en: User Listing
ja: ユーザー一覧表示

en: Email Customizer
ja: メール文面編集

en: Personalize all emails sent to your users or admins. On registration, email confirmation, admin approval / un-approval.
ja: 新規登録、Eメール確認時、管理者承認／不承認などユーザや管理者宛に送信される全てのメール文面をカスタマイズできます。

en: Custom Redirects
ja: カスタム・リダイレクト

en: Keep your users out of the WordPress dashboard, redirect them to the front-page after login or registration, everything is just a few clicks away.
ja: 一般ユーザにWordPressダッシュボードを見せなくし、ログイン後、登録後などに任意の公開ページに簡単にリダイレクトできます。

en: Multiple Registration Forms
ja: 複数の登録フォーム

en: Set up multiple registration forms with different fields for certain user roles. Capture different information from different types of users.
ja: ユーザの権限毎に異なる記入欄を備えた個別の登録フォームを用意することができます。様々なユーザタイプ毎に異なる情報を取得することが可能です。

en: Multiple Edit-profile Forms
ja: 複数のプロフィール編集フォーム

en: Allow different user roles to edit their specific information. Set up multiple edit-profile forms with different fields for certain user roles.
ja: ユーザの権限毎に異なる記入欄を備えた個別のプロフィール編集フォームを用意することができます。様々なユーザタイプ毎に異なる情報を記入させることが可能です。

en:  * only available in the %1$sHobbyist and Pro versions%2$s.
ja:  *印の項目は%1$sHobbyistとProバージョン%2$sでのみ利用可能です。

en: ** only available in the %1$sPro version%2$s.
ja: **印の項目は%1$sProバージョン%2$sでのみ利用可能です。

en: Load Profile Builder's own CSS file in the front-end:
ja: Profile Builder固有のCSSを公開ページで読み込む:

en: Yes
ja: はい

en: You can find the default file here: %1$s
ja: 初期ファイルはこちら: %1$s

en: "Email Confirmation" Activated:
ja: "Eメール確認"機能 有効化:

en: No
ja: いいえ

en: You can find a list of unconfirmed email addresses %1$sUsers > All Users > Email Confirmation%2$s.
ja: 未確認のメールアドレス一覧は、%1$sユーザー > ユーザー一覧 > アドレス未確認ユーザー%2$s で確認できます。

en: "Email Confirmation" Landing Page:
ja: "Eメール確認"機能 ランディングページ:

en: Existing Pages
ja: 存在するページ

en: Specify the page where the users will be directed when confirming the email account. This page can differ from the register page(s) and can be changed at any time. If none selected, a simple confirmation page will be displayed for the user.
ja: Eメール確認後にリダイレクトされるページを指定してください。これは登録ページと違っていてもよく、またいつでも変更できます。なにも指定していない場合、シンプルは確認ページが表示されます。

en: "Admin Approval" Activated:
ja: "管理者承認" 機能 有効化:

en: You can find a list of users at %1$sUsers > All Users > Admin Approval%2$s.
ja: ユーザーの一覧は %1$sユーザー > ユーザー一覧 > 監視者承認%2$sで見ることができます。

en: "Admin Approval" Feature:
ja: "管理者承認" 機能:

en: You decide who is a user on your website. Get notified via email or approve multiple users at once from the WordPress UI. Enable Admin Approval by upgrading to %1$sHobbyist or PRO versions%2$s.
ja: 誰がこのサイトを利用できるか管理者が選別します。メールでの通知を受け取るか、WordPress UI上でまとめて承認することができます。この機能は%1$sHobbyist または PRO バージョン%2$sで有効化できます。

en: Allow Users to Log in With:
ja: ユーザーログイン方法:

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email
ja: メールアドレス

en: Minimum Password Length:
ja: 最低パスワード長:

en: Enter the minimum characters the password should have. Leave empty for no minimum limit
ja: パスワードの最低文字数を入力。指定しない場合は空欄。

en: Minimum Password Strength:
ja: パスワードの最低強度:

en: Disabled
ja: 無効

en: Manage Fields
ja: 記入欄設定

en: Manage Default and Extra Fields
ja: 記入欄設定

en: Field Title
ja: 欄名称

en: Title of the field
ja: 欄の名称

en: Field
ja: 記入欄

en: Meta-name
ja: メタネーム

en: A unique, auto-generated ID for this particular field<br/>You can use this in conjuction with filters to target this element if needed<br/>Can't be edited
ja: この記入欄固有の自動生成されたIDです<br/>フィルターでこの要素を指し示すのに使用できます。<br/>編集不可

en: Description
ja: 説明

en: Enter a (detailed) description of the option for end users to read<br/>Optional
ja: 一般ユーザが何を記入すれば良いかの詳しい説明を記入してください（任意）

en: Row Count
ja: 行数

en: Specify the number of rows for a 'Textarea' field<br/>If not specified, defaults to 5
ja: 'Textarea'型記入欄の行数<br/>指定しない場合は5行になります。

en: Allowed Image Extensions
ja: 対応画像拡張子

en: Allowed Upload Extensions
ja: アップロード可能な拡張子

en: Avatar Size
ja: アバターサイズ

en: Enter a value (between 20 and 200) for the size of the 'Avatar'<br/>If not specified, defaults to 100
ja: アバター画像サイズの値を入力してください（20から200の間）<br/>指定しない場合のデフォルトは100です。

en: Date-format
ja: 日付様式

en: Specify the format of the date when using Datepicker<br/>Valid options: mm/dd/yy, mm/yy/dd, dd/yy/mm, dd/mm/yy, yy/dd/mm, yy/mm/dd<br/>If not specified, defaults to mm/dd/yy
ja: デートピッカーを利用する場合の日付書式を指定してください。<br/>利用可能な選択肢: mm/dd/yy, mm/yy/dd, dd/yy/mm, dd/mm/yy, yy/dd/mm, yy/mm/dd<br/>指定しないのデフォルトはmm/dd/yyです。

en: Terms of Agreement
ja: 利用許諾

en: Enter a detailed description of the temrs of agreement for the user to read.<br/>Links can be inserted by using standard HTML syntax: &lt;a href="custom_url"&gt;custom_text&lt;/a&gt;
ja: ユーザに読ませたい利用許諾書を入力します。<br/>リンクは標準的なHTML文法で挿入できます。: &lt;a href="custom_url"&gt;custom_text&lt;/a&gt;

en: Options
ja: 選択肢（記録）

en: Labels
ja: 選択肢（表示）

en: Enter a comma separated list of labels<br/>Visible for the user
ja: 選択肢をカンマで区切って入力してください。<br/>ユーザに提示される値です。

en: Default Value
ja: 初期値

en: Default value of the field
ja: 記入欄のデフォルト値

en: Default Option
ja: デフォルトの選択肢

en: Specify the option which should be selected by default
ja: デフォルトで選択状態にしたい選択肢を指定してください。

en: Default Option(s)
ja: デフォルトの選択肢（複数）

en: Specify the option which should be checked by default<br/>If there are multiple values, separate them with a ',' (comma)
ja: デフォルトで選択状態にしたい選択肢を指定してください。<br/>複数の値を指定する場合は',' (半角カンマ)で区切ってください。

en: Default Content
ja: デフォルトの値

en: Default value of the textarea
ja: テキストエリアのデフォルト値

en: Required
ja: 必須

en: Whether the field is required or not
ja: この記入欄が必須かどうか

en: Overwrite Existing
ja: 上書き

en: Selecting 'Yes' will add the field to the list, but will overwrite any other field in the database that has the same meta-name<br/>Use this at your own risk
ja: 「Yes」を指定すると、データベース上で同じmeta-nameをもつ他のフィールドを上書きします。<br />自己責任でお使いください。

en: Field Properties
ja: 記入欄の属性

en: Registration & Edit Profile
ja: プロファイルの登録と編集

en: Name
ja: 名前

en: Usernames cannot be changed.
ja: ユーザ名は変更できません。

en: First Name
ja: 名

en: Last Name
ja: 姓

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Display name publicly as
ja: この名前で公開表示

en: Contact Info
ja: 連絡先

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: Website
ja: Webサイト

en: About Yourself
ja: あなたについて

en: Biographical Info
ja: 略歴

en: Password
ja: パスワード

en: Type your password.
ja: パスワードを入力してください。

en: Repeat Password
ja: パスワード（確認）

en: Type your password again.
ja: パスワードを再入力してください。

en: You must select a field
ja: 記入欄を選択してください

en: Please choose a different field type as this one already exists in your form (must be unique)
ja: 他の記入欄タイプを選択してください（既にあるものと重複はできません）。

en: The entered avatar size is not between 20 and 200
ja: 入力したアバターサイズが20から200の間ではありません

en: The entered avatar size is not numerical
ja: 入力されたアバターサイズが数値ではありませんl

en: The entered row number is not numerical
ja: 入力された行数が数値ではありませんl

en: You must enter a value for the row number
ja: 数字で入力してください。

en: The entered value for the Datepicker is not a valid date-format
ja: 日付欄に指定された値が正しい日付書式ではありません

en: You must enter a value for the date-format
ja: 正しい書式で日付を入力してください。

en: That meta-name is already in use
ja: そのメタネームは既に存在します。

en: The following option(s) did not coincide with the ones in the options list: %s
ja: 以下の選択肢が一覧のにあるものと一致しません: %s

en: The following option did not coincide with the ones in the options list: %s
ja: 以下の選択肢が一覧のにあるものと一致しません: %s

en: That field is already added in this form
ja: この記入欄はこのフォームに追加済みです

en: <pre>Title</pre><pre>Type</pre><pre>Meta Name</pre><pre class="wppb-mb-head-required">Required</pre>
ja: <pre>ラベル</pre><pre>タイプ</pre><pre>メタネーム</pre><pre class="wppb-mb-head-required">必須指定</pre>

en: Edit
ja: 編集

en: Delete
ja: 削除

en: Use these shortcodes on the pages you want the forms to be displayed:
ja: フォームを表示したいページに以下のショートコードを貼り付けてください：

en: If you're interested in displaying different fields in the registration and edit profile forms, please use the Multiple Registration & Edit Profile Forms Addon.
ja: プロフィールの登録と編集フォームに異なる記入欄を表示したい場合は、Multiple Registration & Edit Profile Formsアドオンをご利用ください。

en: Register Your Version
ja: ライセンスの登録

en: Register Version
ja: ライセンス登録

en: If you register this version of Profile Builder, you'll receive information regarding upgrades, patches, and technical support.
ja: 登録すると、アップグレードの案内、修正プログラム、テクニカルサポートが受けられます。

en:  Serial Number:
ja: シリアルナンバー:

en: The serial number was successfully validated!
ja: シリアル番号は正常に承認されました！

en: The serial number entered couldn't be validated!
ja: シリアル番号が承認されませんでした！

en: The serial number couldn't be validated because it expired!
ja: シリアルナンバーが期限切れで承認されませんでした。

en: The serial number couldn't be validated because process timed out. This is possible due to the server being down. Please try again later!
ja: シリアル番号の承認がタイムアウトしました。おそらくサーバーの不具合によるものです。後ほど再度お試しください。

en: (e.g. RMPB-15-SN-253a55baa4fbe7bf595b2aabb8d72985)
ja: (例. RMPB-15-SN-253a55baa4fbe7bf595b2aabb8d72985)

en: Content
ja: 内容

en: Edit this item
ja: この項目を編集

en: Delete this item
ja: この項目を削除

en: Please enter a value for the required field
ja: 必須欄に入力してください。

en: Remove
ja: 削除

en: Syncronize WCK
ja: WCK同期

en: Syncronize WCK Translation
ja: WCK翻訳同期

en: You can add the information for the %s after you add a entry
ja: エントリの追加後、%sの情報を追加することができます

en: Upload
ja: アップロード

en: No items found.
ja: 項目が見つかりません

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Apply
ja: 適用

en: Show all dates
ja: 全てのの日付を用事

en: List View
ja: 一覧表示

en: Excerpt View
ja: 抜粋ビュー

en: %s pending
ja: %s保留中

en: Select All
ja: 全て選択

en: The user-validation has failed - the avatar was not deleted!
ja: ユーザチェックに失敗しました - アバターは削除されませんでした！

en: The user-validation has failed - the attachment was not deleted!
ja: ユーザチェックに失敗しました - 添付ファイルは削除されませんでした！

en: Strength indicator
ja: 強度インジゲーター

en: Admin Approval
ja: 管理者承認

en: Your session has expired! Please refresh the page and try again
ja: セッションの有効期限が切れました！ページをリロードして再度お試しください。

en: User successfully approved!
ja: ユーザーを承認しました！

en: User successfully unapproved!
ja: ユーザーを不承認しました！

en: User successfully deleted!
ja: ユーザーを削除しました！

en: You either don't have permission for that action or there was an error!
ja: その処理を実行する権限がない、もしくはエラーが発生しました！

en: Your session has expired! Please refresh the page and try again.
ja: セッションの有効期限が切れました！ページをリロードして再度お試しください。

en: Users successfully approved!
ja: ユーザの承認が完了しました！

en: Users successfully unapproved!
ja: ユーザの不承認が完了しました！

en: Users successfully deleted!
ja: ユーザの削除が完了しました！

en: Your account on %1$s has been approved!
ja: %1$sのあなたのアカウントは承認されました！

en: approved
ja: 承認済み

en: An administrator has just approved your account on %1$s (%2$s).
ja: %1$s (%2$s)上のあなたのアカウントを管理者が承認しました。

en: Your account on %1$s has been unapproved!
ja: %1$sのアカウントが承認されませんでした！

en: unapproved
ja: 不承認

en: An administrator has just unapproved your account on %1$s (%2$s).
ja: %1$s (%2$s)上のあなたのアカウントを管理者が不承認としました。

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has to be confirmed by an administrator before you can log in.
ja: <strong>エラー</strong>: あなたのアカウントは事前に管理者の承認を受ける必要があります。

en: Your account has to be confirmed by an administrator before you can use the "Password Recovery" feature.
ja: あなたのアカウントはパスワードリカバリーの手続きをとる前に、管理者により確認されました。

en: delete this user?
ja: このユーザを削除しますか？

en: unapprove this user?
ja: このユーザを不承認にしますか？

en: Unapprove
ja: 不承認

en: approve this user?
ja: このユーザを承認しますか？

en: Approve
ja: 承認

en: Firstname
ja: 名

en: Lastname
ja: 姓

en: Role
ja: 権限

en: Registered
ja: 登録日時

en: User-status
ja: ユーザ状態

en: Do you want to bulk approve the selected users?
ja: 選択したユーザを一括で承認しますか？

en: Do you want to bulk unapprove the selected users?
ja: 選択したユーザを一括で不承認にしますか？

en: Do you want to bulk delete the selected users?
ja: 選択したユーザを一括で削除しますか？

en: Sorry, but you don't have permission to do that!
ja: 申し訳ありません、それはあなたの権限では行えません！

en: Approved
ja: 承認

en: Unapproved
ja: 不承認

en: All Users
ja: 全ユーザ

en: delete this user from the _signups table?
ja: _signupsテーブルからこのユーザを削除しますか？

en: confirm this email yourself?
ja: このメールをあなた自身で確認しますか？

en: Confirm Email
ja: 確認Eメール

en: resend the activation link?
ja: アクティベーションリンクを再送しますか？

en: Resend Activation Email
ja: アクティベーションメールの再送

en: %s couldn't be deleted
ja: %sが削除できませんでした。

en: All users have been successfully deleted
ja: 全てのユーザを削除しました

en: The selected users have been activated
ja: 選択したユーザは有効化されました。

en: The selected users have had their activation emails resent
ja: 選択したユーザに有効化メールが再送信されました。

en: Users with Unconfirmed Email Address
ja: アドレス未確認ユーザー

en: There was an error performing that action!
ja: その処理を実行する際にエラーが起きました！

en: The selected user couldn't be deleted
ja: 選択したユーザが削除できませんでした

en: Email notification resent to user
ja: Eメール通知がユーザに再送されました。

en: [%1$s] Activate %2$s
ja: [%1$s] 有効化 %2$s

en: Could not create user!
ja: ユーザを作成できません！

en: That username is already activated!
ja: このユーザー名は承認済みです！

en: There was an error while trying to activate the user
ja: ユーザをアクティベートする際にエラーが発生しました

en: A new subscriber has (been) registered!
ja: 新しい購読者が登録されました！

en: New subscriber on %1$s.<br/><br/>Username:%2$s<br/>E-mail:%3$s<br/>
ja: %1$sに新規登録がありました。<br/><br/>ユーザー名:%2$s<br/>E-メールアドレス:%3$s<br/>

en: The "Admin Approval" feature was activated at the time of registration, so please remember that you need to approve this user before he/she can log in!
ja: 登録地の"管理者承認"機能が有効化されました。あなたが承認するまでユーザはログインすることはできません！

en: [%1$s] Your new account information
ja: [%1$s] あなたの新アカウント情報

en: Welcome to %1$s!<br/><br/><br/>Your username is:%2$s and password:%3$s
ja: ようこそ、%1$sへ！<br/><br/><br/>あなたのユーザ名は%2$s、パスワードは%3$sとなります。

en: Before you can access your account, an administrator needs to approve it. You will be notified via email.
ja: ご登録いただいたアカウントのご利用には、管理者の承認が必要です。eメールにて通知が届きます。

en: This login widget lets you add a login form in the sidebar.
ja: このログインウィジェットはサイドバーにログインフォームを表示します。

en: Profile Builder Login Widget
ja: Profile Buiderログインウィジェット

en: Register
ja: 新規登録

en: Title:
ja: タイトル：

en: After login redirect URL (optional):
ja: ログイン後リダイレクト先URL(オプション):

en: Register page URL (optional):
ja: 登録ページURL(オプション):

en: Password Recovery page URL (optional):
ja: パスワード復旧ページURL (オプション):

en: The usernames cannot be changed.
ja: ユーザ名は変更できません。

en: Only an administrator can add new users.
ja: 管理者のみがユーザを新規追加できます。

en: Users can register themselves or you can manually create users here.
ja: こちらで新規ユーザ登録ができます。

en: Users cannot currently register themselves, but you can manually create users here.
ja: ユーザが自身で登録することができませでした。しかしあなたは手動でユーザを作成することができます。

en: You are currently logged in as %1s. You don't need another account. %2s
ja: あなたは現在%1sとしてログインしています。 別のアカウントは必要ありません。%2s

en: Log out of this account.
ja: このアカウントをログアウトする

en: Logout
ja: ログアウト

en: You must be logged in to edit your profile.
ja: プロフィールの編集にはログインが必要です。

en: here
ja: ここ

en: You will soon be redirected automatically. If you see this page for more than %1$d seconds, please click %2$s.%3$s
ja: ページは自動遷移します。このページが %1$d 秒以上見えている時は、以下をクリックしてください %2$s.%3$s

en: The account %1s has been successfully created!
ja: アカウント %1s が作成されました！

en: Before you can access your account %1s, you need to confirm your email address. Please check your inbox and click the activation link.
ja: ご登録いただいたアカウント%1sのご利用には、メールアドレスの確認が必要です。メールボックスに届いたメールに記載されたアクティベーション用のリンクをクリックしてください。

en: Before you can access your account %1s, an administrator has to approve it. You will be notified via email.
ja: ご登録いただいたアカウント%1sのご利用には、管理者の承認が必要です。eメールにて通知が届きます。

en: Your profile has been successfully updated!
ja: プロファイルは正常に更新されました！

en: There was an error in the submitted form
ja: 入力内容にエラーがあります。

en: Add User
ja: ユーザー追加

en: Update
ja: 更新

en: The avatar was successfully deleted!
ja: アバターを正常に削除しました！

en: The following attachment was successfully deleted:
ja: 以下の添付ファイルを正常に削除しました:

en: Send these credentials via email.
ja: 承認情報をメールで送信

en: ERROR
ja: エラー

en: The password you entered is incorrect.
ja: 入力されたパスワードが間違っています。

en: Password Lost and Found.
ja: パスワード紛失対応

en: Lost your password
ja: パスワードをお忘れですか

en: Both fields are empty.
ja: 両方の欄とも未記入です。

en: You are currently logged in as %1$s. %2$s
ja: %1$sさんとしてログイン中です。%2$s

en: Log out of this account
ja: このアカウントをログアウトする

en: Log out
ja: ログアウト

en: Your account has to be confirmed by an administrator before you can use the "Password Reset" feature.
ja: あなたのアカウントはパスワードリセットの手続きをとる前に、管理者により確認されました。

en: Reset Password
ja: パスワードをリセット

en: Please enter your username or email address.
ja: ユーザー名またはメールアドレスを入力してください。

en: You will receive a link to create a new password via email.
ja: 新しいパスワードを設定する為のリンクがメールで送信されます。

en: Username or E-mail
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: Get New Password
ja: 新しいパスワードを取得

en: The username entered wasn't found in the database!
ja: 入力されたユーザ名はデータベース上で見付かりません！

en: Please check that you entered the correct username.
ja: 正しいユーザー名を入力したか確認してください。

en: Check your e-mail for the confirmation link.
ja: 確認リンクをメールでチェックしてください。

en: Someone requested that the password be reset for the following account: <b>%1$s</b><br/>If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.<br/>To reset your password, visit the following link:%2$s
ja: 次のアカウントのパスワードリセットが要求されました。: <b>%1$s</b><br/>もし間違いであれば、このメールは無視して結構です。<br/>パスワードをリセットする場合は、こちらのリンクをクリックしてください。:%2$s

en: Password Reset from "%1$s"
ja: "%1$s"からのパスワードリセット

en: There was an error while trying to send the activation link to %1$s!
ja: %1$sにアクティベーションリンクを送信しようとしてエラーが発生しました！

en: The email address entered wasn't found in the database!
ja: そのメールアドレスはデータベース上で見付かりません！

en: Please check that you entered the correct email address.
ja: 正しいEメールアドレスを入力したか確認してください。

en: Your password has been successfully changed!
ja: パスワードは正常に更新されました！

en: You have successfully reset your password to: %1$s
ja: %1$sに対するパスワードを正常にリセットしました。

en: Password Successfully Reset for %1$s on "%2$s"
ja: "%2$s"の%1$sのパスワードがリセットされました。

en: %1$s has requested a password change via the password reset feature.<br/>His/her new password is:%2$s
ja: %1$sさんがパスワードリセット機能によりパスワードの変更を要求しました。<br/>新しいパスワード:%2$s

en: The entered passwords don't match!
ja: 入力されたパスワードが異なります！

en: ERROR:
ja: エラー：

en: Invalid key!
ja: 無効なキー！

en: Invalid activation key!
ja: 無効なアクティベーションキー！

en: This username is now active!
ja: このユーザー名は有効です！

en: This username is already activated!
ja: このユーザ名は既に有効化されています！

en: Your email was successfully confirmed.
ja: あなたのメールアドレス確認が正常に完了しました。

en: There was an error while trying to activate the user.
ja: ユーザを有効にする際にエラーがありました。

en: The email you entered is not a valid email address.
ja: 入力したメールアドレスは有効なものではありません。

en: This email is already reserved to be used soon.
ja: このメールアドレスは予約済みです。

en: Please try a different one!
ja: 他のものをお試しください！

en: This email is already in use.
ja: このメールアドレスは登録済みです。

en: The passwords do not match
ja: パスワードが合致しません。

en: This username already exists.
ja: このユーザ名は既に存在します。

en: This username is already reserved to be used soon.
ja: このユーザ名は既に予約されています。

en: Avatar
ja: アバター

en: required
ja: 必須

en: To use reCAPTCHA you must get an API key from
ja: reCAPTCHAの利用には、APIキーの取得が必要です

en: For security reasons, you must pass the remote ip to reCAPTCHA!
ja: セキュリティ保護のため、リモートIPをreCAPTCHAに渡す必要があります。

en: To use reCAPTCHA you must get an API public key from:
ja: reCAPTCHAの利用には、以下よりAPI公開キー（public key）の取得が必要です

en: Modules
ja: モジュール

en: Here you can activate / deactivate available modules for Profile Builder.
ja: こちらでProfule Builderモジュールの有効化／無効化ができます。

en: Name/Description
ja: 名前／説明

en: Status
ja: ステータス

en: Active
ja: 有効

en: Inactive
ja: 無効

en: Admin Email Customizer
ja: メール文面編集（管理者宛）

en: User Email Customizer
ja: メール文面編集（ユーザ宛）

en: Save
ja: 保存

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: These settings are also replicated in the "User Email Customizer" settings-page upon save.
ja: これらの設定を変更すると「メール文面編集（管理者宛）」設定ページにも反映されます。

en: From (name)
ja: 差出人 (name)

en: From (reply-to email)
ja: 差出人 (reply-to email)

en: Common Settings
ja: 共通設定

en: 
    <p>New subscriber on {{site_name}}.</p>
    <p>Username:{{username}}</p>
    <p>E-mail:{{user_email}}</p>
ja: 
    <p>{{site_name}}の新規登録がありました。</p>
    <p>ユーザー名:{{username}}</p>
    <p>メールアドレス:{{user_email}}</p>

en: Email Subject
ja: メールタイトル

en: Default Registration & Registration with Email Confirmation
ja: 標準登録およびメール確認付き登録

en: 
    <p>New subscriber on {{site_name}}.</p>
    <p>Username:{{username}}</p>
    <p>E-mail:{{user_email}}</p>
    <p>The Admin Approval feature was activated at the time of registration,
    so please remember that you need to approve this user before he/she can log in!</p>
ja: 
    <p>{{site_name}}に新規登録がありました。</p>
    <p>ユーザ名:{{username}}</p>
    <p>メールアドレス:{{user_email}}</p>
    <p>登録時点で管理者承認機能が有効でしたので、,
    あなたが承認するまでは彼／彼女はログインすることができません。</p>

en: Registration with Admin Approval
ja: 登録に管理者の承認

en: Available Tags
ja: 有効なタグ

en: Site Url
ja: サイトURL

en: Site Name
ja: サイト名

en: User Id
ja: ユーザーID

en: Activation Key
ja: アクティベーションキー

en: Activation Url
ja: アクティベーションURL

en: Activation Link
ja: アクティベーションリンク

en: 
    <h3>Welcome to {{site_name}}!</h3>
    <p>Your username is:{{username}} and password:{{password}}</p>
ja: 
    <h3>ようこそ、{{site_name}}へ！</h3>
    <p>あなたのユーザ名は{{username}}、パスワードは{{password}}になります。</p>

en: Default Registration
ja: 標準登録

en: 
    <p>To activate your user, please click the following link:<br/>
    {{{activation_link}}}</p>
    <p>After you activate, you will receive another email with your credentials.</p>
ja: 
    <p>作成したアカウントのアクティベートの為に、下記のリンクをクリックしてください。<br/>
    {{{activation_link}}}</p>
    <p>アクティベート完了後、あなたの認証情報が記載されたメールが別途届きます。</p>

en: [{{site_name}}] Activate {{username}}
ja: [{{site_name}}]のユーザー{{username}}の有効化

en: Registration with Email Confirmation
ja: Eメール確認有りの登録

en: 
    <h3>Welcome to {{site_name}}!</h3>
    <p>Your username is:{{username}} and password:{{password}}</p>
    <p>Before you can access your account, an administrator needs to approve it. You will be notified via email.</p>
ja: 
    <h3>ようこそ、{{site_name}}へ！</h3>
    <p>あなたのユーザー名は{{username}}、パスワードは{{password}}です。</p>
    <p>ご登録いただいたアカウントのご利用には、管理者の承認が必要です。eメールにて通知が届きます。</p>

en: A new account has been created for you on {{site_name}}
ja: {{site_name}}用のあなたの新しいアカウントが作成されました。

en: 
    <h3>Good News!</h3>
    <p>An administrator has just approved your account: {{username}} on {{site_name}}.</p>
ja: 
    <h3>おめでとうございます！</h3>
    <p>{{site_name}}の管理者があなたのアカウント{{username}}を承認しました。</p>

en: Your account on {{site_name}} has been approved!
ja: {{site_name}}のあなたのアカウントが承認されました！

en: User Approval Notification
ja: ユーザー承認通知

en: 
    <h3>Hello,</h3>
    <p>Unfortunatelly an administrator has just unapproved your account: {{username}} on {{site_name}}.</p>
ja: 
    <h3>こんにちは,</h3>
    <p>残念ながら{{site_name}}の管理者はあなたのアカウント{{username}}を不承認としました。</p>

en: Your account on {{site_name}} has been unapproved!
ja: {{site_name}}のあなたのアカウントが承認されませんでした！

en: Unapproved User Notification
ja: ユーザー不承認通知

en: Edit-profile Form
ja: プロフィール編集フォーム

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add new Edit-profile Form
ja: プロフィール編集フォームを追加

en: Edit the Edit-profile Forms
ja: プロフィール編集フォームを編集

en: New Edit-profile Form
ja: 新規プロフィール編集フォーム

en: Edit-profile Forms
ja: プロフィール編集フォーム

en: View the Edit-profile Form
ja: プロフィール編集フォームを見る

en: Search the Edit-profile Forms
ja: プロフィール編集フォームを検索

en: No Edit-profile Form found
ja: プロフィール編集フォームが見つかりません

en: No Edit-profile Forms found in trash
ja: ゴミ箱にプロフィール編集フォームが見つかりません

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: (no title)
ja: (無題)

en: The shortcode will be available after you publish this form.
ja: ショートコードはこのフォームを公開後に有効となります。

en: Use this shortcode on the page you want the form to be displayed:
ja: フォームを表示したいページにこのショートコードを挿入してください:

en: <span style="color:red;">Note:</span> changing the form title also changes the shortcode!
ja: <span style="color:red;">メモ:</span> タイトルを変更するとショートコードも変更されます！

en: Form Shortcode
ja: フォーム・ショートコード

en: Whether to redirect the user to a specific page or not
ja: ユーザを特定のページにリダイレクトするかを指定します。

en: Display Messages
ja: 表示メッセージ

en: Allowed time to display any success messages (in seconds)
ja: 成功メッセージの表示時間（秒）

en: Specify the URL of the page users will be redirected once they updated their profile using this form<br/>Use the following format: http://www.mysite.com
ja: このフォームでプロフィールを更新した後にリダイレクトされるページを指定します。<br />次の形式で指定: http://www.mysite.com

en: After Profile Update...
ja: プロフォール更新後...

en: Add New Field to the List
ja: リストに欄を追加

en: Choose one of the supported fields you manage <a href="
ja: 編集したい記入欄を選んでください  <a href="

en: <pre>Title (Type)</pre>
ja: <pre>タイトル (タイプ)</pre>

en: You need to specify the title of the form before creating it
ja: フォーム作成前にタイトルを指定する必要があります

en: Registration Form
ja: 登録フォーム

en: Add new Registration Form
ja: 登録フォームを追加

en: Edit the Registration Forms
ja: 登録フォームを編集

en: New Registration Form
ja: 新規登録フォーム

en: Registration Forms
ja: 登録フォーム

en: View the Registration Form
ja: 登録フォームを見る

en: Search the Registration Forms
ja: 登録フォームを検索

en: No Registration Form found
ja: 登録フォームが見つかりません。

en: No Registration Forms found in trash
ja: ゴミ箱に登録フォームが見つかりません。

en: Default Role
ja: デフォルト権限

en: Set Role
ja: 権限をセットする

en: Choose what role the user will have after (s)he registered<br/>If not specified, defaults to the role set in the WordPress settings
ja: 登録したユーザに割り当てられる権限を選択してください。選択しなかった場合、WordPress設定のデフォルトが適用されます。

en: Automatically Log In
ja: 自動でログイン

en: Whether to automatically log in the newly registered user or not<br/>Only works on single-sites without "Admin Approval" and "Email Confirmation" features activated<br/>WARNING: Caching the registration form will make automatic login not work
ja: 新規登録ユーザが自動的にログインするかどうかを指定します。"管理者承認"機能"と"Eメール確認"機能が無効化されたシングルサイトでのみ機能します。注意: 登録フォームをキャッシュすると自動ログイン機能は機能しません。

en: Specify the URL of the page users will be redirected once registered using this form<br/>Use the following format: http://www.mysite.com
ja: このフォームで新規登録した後にリダイレクトされるページを指定します。<br />次の形式で指定: http://www.mysite.com

en: After Registration...
ja: 登録後...

en: Search Users by All Fields
ja: 全ての欄でユーザを検索

en: Add new User Listing
ja: 新しいユーザ一覧を追加

en: Edit the User Listing
ja: ユーザ一覧の編集

en: New User Listing
ja: 新規ユーザ一覧

en: View the User Listing
ja: ユーザー一覧を表示

en: Search the User Listing
ja: ユーザー一覧を検索

en: No User Listing found
ja: ユーザ一覧が見つかりません

en: No User Listing found in trash
ja: ゴミ箱にユーザ一覧が見つかりません

en: Display name as
ja: 表示名

en: Registration Date
ja: 登録日

en: Number of Posts
ja: 投稿数

en: More Info
ja: 追加情報

en: More Info Url
ja: 追加情報URL

en: Avatar or Gravatar
ja: アバター or Gravatar

en: Extra Functions
ja: 追加機能タグ (Extra Functions)

en: Pagination
ja: ページ分割

en: Search all Fields
ja: 全ての欄を検索

en: Go Back Link
ja: 戻るリンク

en: All-userlisting Template
ja: 一覧画面のテンプレート

en: Single-userlisting Template
ja: 個別画面のテンプレート

en: First/Lastname
ja: 名/姓

en: Sign-up Date
ja: 登録日

en: Display Name
ja: 表示名

en: Posts
ja: 投稿数

en: Aim
ja: AIM

en: Yim
ja: Yahoo! Messenger

en: Click here to see more information about this user
ja: このユーザについてもっと見るにはここをクリック

en: More...
ja: 詳細...

en: Click here to see more information about this user.
ja: このユーザーの詳細はここをクリック

en: Click here to go back
ja: 戻るにはここをクリック

en: Back
ja: 戻る

en: &laquo;&laquo; First
ja: &laquo;&laquo; 最初

en: &laquo; Prev
ja: &laquo; 前

en: Next &raquo;
ja: 次 &raquo;

en: Last &raquo;&raquo;
ja: 最後 &raquo;&raquo;

en: You don't have any pagination settings on this userlisting!
ja: このユーザー一覧に対するページネーションの設定がありません。

en: Search
ja: 検索

en: Clear Results
ja: 結果をクリア

en: Extra shortcode parameters
ja: その他のショートコード用パラメーター

en: displays users having a certain meta-value within a certain (extra) meta-field
ja: 特定の(extra) meta-fieldが特定のmeta-valueをもつユーザのみ表示

en: Example:
ja: 例:

en: Random (very slow on large databases > 10K user)
ja: ランダム (1万ユーザ以上の大きなデータベースではとても遅い)

en: Roles to Display
ja: 表示対象にする権限:

en: Restrict the userlisting to these selected roles only<br/>If not specified, defaults to all existing roles
ja: このユーザ一覧を選択した権限のみに制限してください。<br/>指定しない場合は、全ての権限のデフォルトになります。

en: Number of Users/Page
ja: 1ページに表示するユーザ数:

en: Default Sorting Criteria
ja: デフォルトのソート基準

en: Set the default sorting criteria<br/>This can temporarily be changed for each new session
ja: デフォルトのソート基準を指定してください。<br />この指定はセッション毎に一時的に変更できます。

en: Default Sorting Order
ja: 初期ソート順

en: Set the default sorting order<br/>This can temporarily be changed for each new session
ja: デフォルトのソート順を指定してください。この指定はセッション毎に一時的に変更できます。

en: Avatar Size (All-userlisting)
ja: アバター画像サイズ（一覧画面）

en: Set the avatar size on the all-userlisting only
ja: 一覧画面で表示するアバター画像のサイズを指定してください。

en: Avatar Size (Single-userlisting)
ja: アバター画像サイズ（個別画面）

en: Set the avatar size on the single-userlisting only
ja: 個別画面で表示するアバター画像のサイズを指定してください。

en: Visible only to logged in users?
ja: ログイン中のユーザーにのみ表示

en: The userlisting will only be visible only to the logged in users
ja: ユーザー一覧をログインしたユーザにだけ表示します

en: The userlisting will only be visible to the following roles
ja: ユーザー一覧を以下の権限ユーザにだけ表示します

en: Userlisting Settings
ja: ユーザー一覧設定

en: You need to activate the Userlisting feature from within the "Modules" tab!
ja: 「モジュール」タブの「ユーザー一覧表示」機能を有効にする必要があります！

en: You can find it in the Profile Builder menu.
ja: Profile Builderメニューの中にあります。

en: No results found!
ja: 見つかりませんでした。
